vrouw blijft vloeien en overlijdt de volgende dag. Wat hij met 'd'ordinaire wijze' bedoelt is echter niet duidelijk. De indruk bestaat dat hij een actief beleid voert. Slechts eenmaal beschrijft hij dat hij echt afwacht, overigens pas na eerst gehan deld te hebben. 'De nageboorte zullende afhaalen vond ik een aanmerkelijke te genstand en tegelijkertijd bij iedere pooging vloedstorting gewaarworden, vond ik het raadzaamst haar directeljk te bed te helpen om de natuur tijd te geeven van zig van langzaamerhand te kunnen herstellen, en de afdrijving van de placenta te bevorderen. Hij gaat dan om zes uur 's morgens naar huis, komt om tien uur terug en verneemt 'met genoegen dat de naageboorte reeds om zeven uuren naa voorgaande naweeën was afgekoomen. In het dagboek wordt tussen de genummerde verlossingen apart beschreven dat De Winds hulp gevraagd wordt, omdat de nageboorte achterblijft. Meestal wordt hij om die reden geroepen door de vroedvrouw. Hij schrijft dan soms dat die te lang gewacht heeft om 'volgens goede regel' de nageboorte af te halen, wat ook pleit voor zijn actieve beleid. In die gevallen van 'afhaaling van een nageboorte' beschrijft hij heel precies hoe hij te werk gaat. Soms haalt hij 'op zagte wijze de nageboorte af' of lukt het hem met wat manipuleren aan de navelstreng. Meestal brengt hij de hele hand in de baarmoeder om zich van de placenta en eventuele vliesresten 'te ver zekeren'. In drie gevallen is door 'onoplettendheid 'of 'verzuim' van de vroedvrouw de navelstreng afgebroken. Dat - 'het displaizier van de streng te voelen afbreeken' - overkomt hem zelf trouwens ook tweemaal. In negen van de 22 afhalingen is er tevens sprake van het zo gevreesde forse bloedverlies. De vrouw bestempelt hij dan als 'flauw, lipothym, kommervol of zwak. Shockerig, zouden wij nu zeggen. Twee vrouwen overlijden zo: de eerste ten gevolge van dat bloedverlies, de tweede na drie dagen ten gevolge van koorts. Een bijzonder geval beschrijft hij heel uitgebreid. Daar wordt hij bij geroepen, omdat de vroedvrouw vermoedt dat er na de geboorte van het kind nog een tweede kind aanwezig is. Bij onderzoek voelt hij een vlezige massa in de vagina en ontdekt dat het de baarmoeder is die uitpuilt. Het lukt hem om de baarmoeder weer naar binnen te brengen en met zijn vinger langs de navel streng de placenta af te halen. De vrouw blijft bij dit alles 'courageus'! De Wind vermeldt ook enkele bijzondere vormen van de placenta in de baar- moeder.76 In 1795 geeft hij een beschrijving van 'een verouderde naageboorte, Mely van Malenstein 87 76 De Wind beschrijft een placenta en raquette, waarmee hij bedoelt dat de navelstreng aan de rand van de placenta is aangehecht en een placenta enkistee, waarmee hij bedoelt dat een deel van de baarmoeder is samengetrokken rond de placenta en de navelstreng zich bevindt in het overige deel van de baarmoederholte.

Archief | 2020 | | pagina 88