88 Het dagboek van Samuel de Wind (1742-1803), stadsvroedmeester te Middelburg welke in hydatides verandert en waarvan de vrugt reeds lang was overleeden; de quantiteijd van deze hydatides vulde eene geheele waterpot. Dat past bij het beeld van een zogenaamde mola zwangerschap. Dan is er geen vrucht meer, maar groeien de vlokken van de placenta door tot een soort gezwel van kleine blaasjes in de vorm van een druiventros, vandaar de naam mola hydatosa. 77 Als de placenta vóór de geboorte van het kind voor de baarmoedermond ligt placenta praevia), geeft dat bij de ontsluiting levensbedreigend bloedverlies. Tienmaal wordt in zo'n situatie De Wind geroepen en hij treedt dan snel hande lend op. Hij haalt de voorliggende nageboorte af, doorboort zo nodig de vliezen en brengt het kind ter wereld, meestal door 'kering en uithaling' zoals beschreven. Moedersterfte, sterfte en reanimatie van pasgeborenen De dood van een vrouw tijdens of na de geboorte van haar kind is een drama dat niemand onberoerd laat. Dat gold ook voor Samuel de Wind. Wanneer een kind tijdens of na de bevalling sterft, beschrijft hij dat feitelijk. Als zijn pogingen tot reanimatie niet slagen vindt hij dat spijtig. Heel anders is zijn toon als een vrouw overlijdt. In de zeer uitvoerige verslagen van deze gecompliceerde verlossingen klinkt enige emotie door. Bij uitzondering noemt hij dan zelfs de naam van de vrouw, zoals in een van de laatste verslagen van het dagboek. Hij bestempelt deze bevalling veelbetekenend als een casus terribilis waarbij de vrouw, Saartje Noiret, overlijdt. In het verslag noemt hij haar ook 'mevrouw, wat wijst op een hogere status. Voor wat betreft de overlevingskansen maakt dat trouwens niet uit. Ze overlijdt na een 'lethale syncope' (bewusteloosheid) 'welke haar in vijf minuten uit het leven rukte, niettegenstaande er zig nog ruijm een half uur te vooren eenige hoop had opgedaan, van haar in 't land der leevendigen te zullen behouden.'78 In het dagboek komen 35 gevallen van moedersterfte voor, meer dan 100 pro mille van de 318 verlossingen. In onze ogen een schokkend hoge sterfte, maar opgemerkt moet worden dat het een groep 'hoog risico'- vrouwen betrof, omdat 77 Maart 1795 'Afhaaling van een naageboorte in Hydatides verandert'. 78 Deze casus terribilis (Verslag nr. 310) is één van de gruwelijkste die De Wind beschrijft. Hij wordt geroepen door zijn collega De Puyt die er al een nacht bij zit. Ondanks de weeën is er geen vordering en bij onderzoek is het kinderhoofd niet te bereiken. De vrouw krijgt stuipen en de vroedmeesters vermoeden dat de baarmoeder is gescheurd. Inmiddels is ook A. van Solingen erbij gekomen, die haar eerder verlost had. De Puyt lukt het om kind te keren en het bij de voeten geboren te laten worden. Echter op het hoofd na, dat achter blijft. Ze besluiten dan om het lichaam van het kind te scheiden van het hoofd, wat ook gebeurt. Daarna willen ze een haak gebruiken om het hoofd af te halen, maar zover komt het niet want de vrouw krijgt een bloeding, raakt bewusteloos en overlijdt.

Archief | 2020 | | pagina 89