Voorwoord 7 Aan het eind van het jubileumjaar van het Zeeuws Genootschap verscheen Een hoger streven: bouwstenen voor een geschiedenis van het Zeeuws Ge nootschap, 1769-2019. Deze omvangrijke publicatie vormde aflevering 2019 van Archief: Mededelingen van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der We tenschappen. Nog geen jaar later beschikte de redactiecommissie over voldoende kopij om de uitgave van jaargang 2020 in gang te zetten. Het is een verheugend feit dat de belangstelling voor Zeeland en zijn geschiedenis zo groot is dat op zo korte termijn een nieuwe, volwaardige aflevering kan worden uitgegeven, ook al moest er dan voor de werving van bijdragen wel enige moeite worden gedaan. Ar chief 2020 bevat acht artikelen die van de middeleeuwen tot in de twintigste eeuw doorlopen, met een voor het Zeeuws Genootschap niet ongebruikelijke aandacht voor de achttiende eeuw. Drie artikelen zijn in het Engels gesteld. Dit voorwoord biedt een goede gelegenheid erop te wijzen dat het Archief een uitstekend publicatiemedium is voor wetenschappelijk verantwoorde artikelen over Zeeland in de meest algemene zin. Ook artikelen die op actuele problemen ingaan zijn welkom, op voorwaarde dat Zeeland centraal staat. Het ligt in de be doeling van de redactiecommissie het overwegend historisch perspectief, geheel volgens de lange traditie van het ZG, te verbreden en al of niet vanuit een histo rische invalshoek al die onderwerpen aan de orde te stellen die voor Zeeland re levante aspecten en actuele repercussies hebben. Te denken valt aan ecologische dilemma's, demografische ontwikkelingen, vraagstukken van openbaar bestuur, de evolutie van de Zeeuwse dialecten en andere taalkundige onderwerpen, as pecten van de gezondheidszorg, enzovoort. Vanzelfsprekend wordt er, voor zover de corona-pandemie dat toestaat, binnen de huidige redactie overlegd over de nieuwe rol die het jaarboek en de reeks Werken in het huidige digitale tijdperk kunnen vervullen.

Archief | 2020 | | pagina 8