90 Het dagboek van Samuel de Wind (1742-1803), stadsvroedmeester te Middelburg de vroedvrouw om de kraamvrouw te bed te helpen. Dan klaagt ze plotseling over benauwdheid, valt flauw en overlijdt na een snurkende ademhaling. Treurig schrijft hij: 'Haare verlossching deed mij op eene gelukkige herstelling hopen, dog deeze hoop hoe welgegrond, wierd in 't kort tot aller leedweesen geheel en al onttrokken'. De vrouw die in 1773 door Gallandat met haken wordt verlost, sterft een uur na de verlossing aan 'atonie'; ze raakt in shock zouden we nu zeggen. Een andere vrouw sterft als gevolg van stuipen en vijf vrouwen overlijden door ver bloeding. Daarbij behoren ook de twee vrouwen bij wie De Wind na de geboorte van hun kind geroepen werd om de nageboorte af te halen. De overige 21 vrouwen overlijden enkele uren tot vier weken na hun bevalling. Als oorzaken noemt De Wind in het dagboek koorts, 'inflammatie' (ontsteking), 'gangreen' (weefselversterf) in de onderbuik, bloeding, stuipen of een combinatie van deze oorzaken. Eén keer noemt hij als doodsoorzaak mania (opwindingstoe stand), waarvoor hij als verklaring het hete weer en metastasis (verspreiding) van stoffen aanvoert. Het woord metastasis gebruikt hij ook driemaal om de aandoe ning 'zogverplaatsing' (metastasis lactea) aan te duiden. Hierover bestond het idee dat het zog (de moedermelk), vooral bij vrouwen die niet (kunnen) zogen, zich verplaatst naar andere lichaamsdelen en daar ontstekingen veroorzaakt met zwelling en koorts.81 Deze aandoening neemt hij ook waar bij zijn zus Elisabeth, een van de vrouwen uit deze laatste groep.82 Het verslag dat hij van Elisabeths bevalling maakt, is buitengewoon illustratief voor de omstandigheden, de beperkingen en onmogelijkheden in die tijd en tege lijkertijd ook voor de opvattingen en werkwijze van De Wind: Op 21 november 1775 wordt hij bij haar geroepen. Ze is 8,5 maand zwanger als zij plotseling gaat vloeien, 'alsof het waater was! Tevoren was ze flink ge schrokken, omdat haar man met een kaars in zijn hand van de trap was geval len. Samuel laat haar daarom aderlaten, zoals al eerder tijdens de zwangerschap vanwege haar 'plethorisch' (volbloedig) gestel. Hij dient haar ook medicatie toe in de vorm van een drankje en adviseert bedrust. Zo gaan enkele dagen voorbij met afwisselend meer en minder bloedverlies; soms stopt het helemaal. Hij be zoekt haar dagelijks. 81 Tot in de negentiende eeuw bestond deze opvatting, Zie bijvoorbeeld: A. Tittmann, [vertaling A. van den Hout], Leerboek der HeelkundeAmsterdam, 1816, 199-200. 82 Verslag nr. 142 in het handschrift. Elisabeth, bijna 39 jaar oud, was in 1772 voorspoedig beval len van haar tweede kind.

Archief | 2020 | | pagina 91