92 Het dagboek van Samuel de Wind (1742-1803), stadsvroedmeester te Middelburg komt hij in actie en wel op dezelfde manier als drenkelingen in die tijd gereani meerd werden. In het dagboek beschrijft hij vijftien pasgeborenen die hij reani meert, omdat ze geen tekenen van leven vertonen: 'egter in twijffeling zijn, appli- ceerde ik de meeste middelen welke men bij drinkelingen werkstellig maakt'. Hij bedoelt dan 'inblaazing van tabaksrook in 't fundament, een voortreffelijk middel'. Daarnaast wrijft hij het kind met witte wijn of andere spiritualiën, zoals anijswijn, en warme doeken op de buik. Bovendien past hij ook viermaal 'inblaazen van lugt in de mond' toe, mond-op-mondbeademing avant la lettreEnkele malen schij nen zijn pogingen succesvol, wat hij enthousiast en uitvoerig opschrijft. Dan is ook te lezen hoe hij zo'n reanimatie uitvoert. Bij een kind dat dood lijkt na een 'af haaling bij de voeten, nam ik de proef om het kind indien er leeven was, in bewee ging te krijgen. Een pijp met Taback ontstooken hebbende, blies ik den rook in de anus en liet het onophoudelijk met warme lueren wrijven, wassende met warme witte wijn, terwijl nu en dan de mond op het kindsmond leggende, zijn longen met lugt tragtede te vervullen. Door dit middel lukte het mij eindelijk de streng wederom aan 't kloppen te brengen, en een algemeene warmte over het lichaam te doen versprijden, waarvan alle d'omstanders getuigen waaren, en met de groot ste verwondering de klopping insgelijke gewaar wierden. Dog wat moeijte verder aanwende om het hart in beweging te brengen, kon zulks niet lukken, de klopping verminderde allengskens en hield vervolgens op. In dit geval heeft de reanimatie geen succes, maar wanneer het wel lukt is hij daar duidelijk trots op, zoals bij een kind dat na een moeizame stuitgeboor- te uiterlijk dood ter wereld komt: 'dog naa herhaalde inblazingen met den rook van Tabak, in zoo ver recouvreerde dat ik zeggen konde het leeven behouden te hebben. Uiteindelijk zijn maar vier van deze vijftien pogingen tot reanimatie suc cesvol, terwijl een van de vier na een dag alsnog overlijdt. In dat geval blijkt dat De Wind veel moeite doet en ook lang doorgaat met zijn pogingen: 'het kind was lang zonder eenig blijk van leeven te geeven, dog door herhaalde vrijvingen met warme doeken, alsmede door de rook van Tabak, kwam het naa verloop van een half uur tot grote verwondering van alle omstanders wederom bij dog overleed den volgenden dag.83 Vaak overlijdt een kind langere tijd na de bevalling. De Wind geeft dan niet precies aan na hoeveel tijd. Soms schrijft hij alleen 'na enige dagen. Het sterftecijfer van 43 bij deze kinderen mag in onze ogen ongekend hoog lij- 83 Reanimatie van pasgeborenen is aanvankelijk succesvol in de verslagen nr. 129, nr. 190, nr. 229 en nr. 259. Bij de laatste overlijdt het kind de volgende dag.

Archief | 2020 | | pagina 93