BALLUSTRADA OPTIMA FORMA Patserigheid kent geen beperkingen. De ware patser heeft het bordeel al lang achter zich gelaten. Als de ware patser op stap gaat, verplettert hij zijn omgeving met dure onver schilligheid. Als de ware patser er tussenuit knijpt, legt hij nabestaanden het zwijgen op met overlijdens advertenties die doen vermoeden dat 90 van de mensheid slechtziend is. Borgers overleed. Kent u Borgers? Nee, dan leest u geen landelijke krant. Eén pagina was niet voldoende om het aantal commissariaten van de ontslapene te vermelden. We weten nu bijna allemaal dat de grootste dief van Neder land dood is. Hoe herkent men de ware literaire patser? De literaire patser is een saai, onopvallend mannetje. In zijn jeugd heeft hij vitamine gebrek opgelopen en hij haat in het geheim zijn hardwerkende, doodeerlijke vader. De lite raire patser wordt pas een ware patser als hij het over literatuur krijgt. Het zit de patsers mee. De jaren tachtig zijn gouden tijden voor ze: macht mode, in die volgorde. Patsers vergroten de schoolklassen en verlagen de uitkeringen. Patsers dreigen een populair museum te sluiten en openen een moskee in een arbeidersbuurt. De ware patser staat vooraan; in de publieke opinie en in de verkoopcijfers, tijdens de dodenherdenking en bij het nummertje sm-naaien. De ware patser kent zijn pappenheimers. Hij woont in uw hart en in het mijne. MINOR P.S. Tom Lanoye is ook gewaarschuwd. Ik kocht een toegangskaartje voor zijn Cirkus van de Slechte Smaak (Dedalus. Antwerpen, 1986.) Bleek de tent afgebroken, vertrokken of nooit aangekomen. Als lezer moest ik me vermaken met een paar clowns tussen sandwichborden A.v.d.V. - 8 -

Ballustrada | 1987 | | pagina 8