JONG VERSLAAFD IS OUD GEDAAN (II) door André van der Veeke Als ik me niet vergis, had ik zelfs mijn eerste ejaculatie aan de omgang met een boek te danken. Het zou er vermoedelijk toch wel van gekomen zijn, maar om het belang van het boek in dit ondermaanse te onderstrepen, wil ik de gebeurtenis niet ongenoemd laten: VOLKENKUNDE De eerste keer gebeurde het op straat toen ik foto's bekeek van Afrikaanse vrouwen. 0, dat interessante bibliotheekboek over volkenkunde. Alle soorten borsten waren vertegenwoordigd. Peervormig. Appelvormig. Klein en stevig of ongelofelijk uitgerekt. Kegels meloenen worgslangen. Mijn eerste ejaculatie kreeg ik in Afrika. Tussen de eindeloze stroom detectives, streek- en liefdesromans die ik me als veertienjarige goed liet smaken, bevond zich On the Road van Kerouac. Ik begreep niet veel van de inhoud, maar ik genoot van de snelheid van de zinnen. En wat belangrijker was: ik kreeg het ver moeden dat niet alle mensen hetzelfde leven leidden. Poezie las ik in die tijd enkel als verplicht nummer. De definitieve ommezwaai naar de literatuur kwam een paar jaar later, mede onder invloed van mijn leraar Nederlands, Frits Niessen. Toen een magere, verlegen, van literatuur bezeten man. Tegenwoordig is hij cultuurspecialist van de PvdA-fractie in de Tweede Kamer. Mis schien leuk voor die partij, maar wat een verlies voor het onderwijs. Niessen stond garant voor Multatuli, Elsschot, Reve. Als klapstuk behandelde hij het werk van Nescio, waarbij hij superlatieven tekort kwam. Het resultaat was, dat al spoedig de literatuurgevoelige leer lingen met De Uitvreter en Titaantjes dweepten. De verhalen sloten natuurlijk volmaakt aan bij de van grote verlangens doortrokken zes tiger jaren. Zelf kende ik hele stukken uit mijn hoofd. Ik bleef de verhalen echter bijna dagelijks herlezen, omdat ik altijd wel weer een zinswending tegenkwam, die me verraste. Dan was ik als lezer ge lukkig Mijn examenscriptie Nederlands had Nescio als onderwerp, natuur- - 18 -

Ballustrada | 1987 | | pagina 18