-15- "Heeft u laatst die tv-uitzending over reageerbuisbabies ge zien?" "Over genen en erfelijkheid", vult het meisje bescheiden aan. Ik reageer niet. "De mens wil teveel, dat kan niet goed aflopen. Hoe vindt u het dat men' straks een veredeld mensenras wil kweken? Het komt allemaal voort uit hoogmoed tegenover God..." Ze zwijgt een fractie van een sekonde en krijgt vervolgens een schitterende ingeving: "Bekijkt u die vogel eens." Ze strekt haar arm uit naar een onschuldig voorbijvliegende meeuw. "Het is toch prachtig zoals hij daar vliegt. Die vleugelslag...hoe ongelofelijk knap. En wat deden de mensen...ze vonden het vlieg tuig uit. ..maar ik zeg u. .eerst was er die meeuw. ..en die werd geschapen door God. Zonder zijn voorbeeld zou de mensheid nooit het vliegtuig uitgevonden hebben..." Ik voel het, ik raak uitgeput. God heeft gewonnen. De vrouw tegenover me breekt echter haar betoog plotseling af. "Kent u onze tijdschriften?" Haar geexalteerde toon is verdwenen. Ze be kijkt me met een nuchtere, onderzoekende blik. Dan vervolgt ze: "De inhoud is erg leerzaam. Als u ze gelezen heeft, bent u precies op de hoogte van alles wat ons bezighoudt." Ze rommelt in een zwarte leren tas en steekt vervolgens twee periodieken omhoog. Met haar blik koestert ze de grauwe om slagen. Binnenin is het allemaal nog veel erger, bedenkt ik. Zelfs het lezen van één artikel kan al ontstoken oogranden of staar veroorzaken. "Ik ken uw blad", hoor ik mezelf zeggen. "Nee, ik koop het niet." Over het gezicht van de vrouw verspreidt zich een warme, menselijke glimlach. Haar laatste manoeuvre, denk ik blij. "Het was me een genoegen om met u van gedachten te wisselen..." Ze wipt met haar neus haar bril omhoog. De tijdschriften ver dwijnen in de tas. In de beste verstandhouding scheiden zich onze wegen. Een knikje, een glimlach, voetstappen die zich ver wijderen Omzichtig sluit ik de deur en hoor de bel bij de buren gaan. Het geluid van een slot dat ontgrendeld wordt; een deur die open gaat en bijna onmiddellijk daarop het dichtslaan van diezelfde deur

Ballustrada | 1987 | | pagina 16