kopje met de starre ogen bungelde boven een blaadje sla op de grond. "Kijk, oom Kees. Het gaat prima met hem. Hij heeft vanochtend al een hele krop sla gegeten!" Vertedering, ja. Het verhaal talloze malen rondvertellen, en mijn schaamte telkens weer Ik had een boek over Sloompie Muis. Een muizenfamilie met kleertjes aan die leuke dingen deed, zoals de provisiekelder leegroven, zich met een laddertje in een pot jam laten zak ken, een taart opeten die honderd maal zo groot was als zij zelf. Op een avond werd ik uit bed gehaald, want oom Kees was op bwezoek en hij had iets voor me meegebracht. "Hier is Sloompie Muis!" Op tafel zat een kleine grijze muis met een rood vilten jasje aan. Onrustig bewoog hij zijn gevoelige neus, alsof ook hij het nog niet helemaal vertrouwde In deze tot realiteit geworden kinderdroom. Oom Kees was naar een dierenwinkel gegaan om Sloompie aan te schaffen, had een piepklein jasje en broekje voor hem geknipt en geprobeerd het hem aan te trekken. Bij het jasje was dit wel gelukt, maar bij het broekje had de muis hem in zijn vingers gebeten. Ik was gek op luchtballonnen en lag in de huiskamer ziek te zijn van een of andere kinderziekte. Toen ik uit een onrustige kinderdroom wakker werd, bleek de hele kamer gevuld te zijn met kleurige zwevende ballonnen. Oom Kees was er speciaal voor langs een ballonnenfabriek geweest. Hoe hij ooit al die ballonnen bij me thuis heeft gekregen zonder onderweg zelf op te stijgen is me nog een raadsel. Het koffertje van oom Kees was ook buitengemeen boeiend. Het bevatte zaken als tandenborstels, kammen, ltionnetjes, crèmes, want oom Kees was vertegenwoordiger in toiletartikelen. Af en toe mocht ik dit koffertje 'opruimen', wat erop neerkwam dat ik het leeghaalde, met de inhoud speelde en het weer inpakte. Ik mocht ook alt ij d iets van de inhoud uitzoeken. Een tanden borstel in de vorm van een beertje, een kikker of een eend (dofijnen waten nog niet in de mode) met badschuim. Soms ging ik een hele dag met oom Kees mee, de klanten langs. We bezochten alt ij d een speelgoedwinkel en dan mocht ik uit zoeken wat ik hebben wilde uit dit kinderpaleis Op een zomer dag uit met mijn ouders beloofde ook Kees, dat ik bij iedere ijscoboer die ik zag een ijsje van hem kreeg. Mijn ouders schrok ken nogal van dit voorstel. Na de tweede ijscoboer konden ze oom Kees overhalen om deze belofte weer in te trekken. Ik heb me later wel eens afgevraagd of oom Kees pedofiel was. Zoveel goedheid en aandacht voor één klein meisje. In ieder geval heeft hij me nooit iets gedaan. Me alleen gewaarschuwd voor de val om mijn nek die PANG zegt. Me overladen met lucht ballonnen, ijsjes, huisdieren en tandenborstels in de vorm van een beertje. Geef elk kind zo'n pedofiele oom. Of toch maar niet, want er komt later nooit meer een man in je leven die je kamer vol luchtballonnen hangt als je ziek bent en die je bij elke ijscoman trakteert, en dat blijft een gemis. Oom Kees trouwde toen hij ver in de dertig was. Zijn vrouw wil- - 20 -

Ballustrada | 1987 | | pagina 22