Slecht onderhouden, dat zag een blinde. Mijn hond slenterde een bloemperkje binnen en piste een bosje begonia's naar de andere wereld. Ik keek om me heen. Voor een slaapkamerraam kleedde een jonge vrouw zich langzaam uit. Quasi voor zich kijkend keek ze naar mij om te kijken of ik keek. Diskreet keek ik de andere kant op en zag haar al dus steeds bloter worden. De dikke man had niets in de gaten, of was eraan gewend. In die kringen weet je dat nooit. 'Als je deze tuin op orde brengt betaal ik je een tientje per uur,' zei hij. Ik dacht na. Een fles jenever kost al gauw twee tientjes en is zo leeg, als je weet hoe het moet. Mijn blik dwaalde langs het slaapkamerraam, maar de vrouw was verdwenen Waarschijnlijk in bad. Want die mensen hebben allemaal een bad 'Het vervelende is dat ik het moet opgeven,' zei ik terug houdend. 'Anders krijg ik last met het GAK.' Hij nam me bij de arm en liep vaderlijk met me op naar de straat. 'Ik wil je niets aanpraten hoor,' zei hij gemoedelijk 'Je hebt tenslotte je eigen verantwoordelijkheid. Maar, je hoeft natuurlijk niet altijd te doen wat de wet voorschrijft. De wet laat ook wel eens een steekje vallen. 'Je hebt gemakkelijk kletsen,' sputterde ik tegen, 'Als ik gepakt wordt ben ik mijn uitkering kwijt.' Hij schudde bezwerend zijn hoofd. 'Laten we zo afspreken; als je moeilijkheden krijgt regelen we wel wat. Dat komt best voor mekaar. En nu moet ik weg. Een belangrijke bespreking over spliterwten die naar Angola moeten, of er vandaan komen, dat ben ik even kwijt. Kerel, ik zou best met je willen ruilen. Lekker niks doen de hele dag. Terwijl ik dagenlang met spliterwten loop te leuren. Alsof dat dankbaar werk is. Maar: ieder huisje heeft zijn kruisje. Ik hoor nog van je. Waar is die verrekte schoen?' De vrouw stond nu aan de voorkant van het huis voor een raam en liet per ongeluk haar handdoek vallen. Ik floot mijn hond en ging verder met mijn ronde. De lome rust van de villawijk viel weldadig over me heen. Ik houd daar van, van die rust. De bewoners bemoeien zich op een sociale manier niet met el kaar en je mist er ook de slaande deuren, die soms hele blok ken huurhuizen in elkaar doen donderen. Ontspannen sukkelde mijn hond achter me aan en dacht dromerig aan zijn brokken. Ik besloot het aanbod aan te nemen. De weken die volgden snoeide en hakte en maaide ik dat het een lieve lust was. Ik was al bijna vergeten hoe werken eruit zag. Het weer was schitterend en ik werd zo bruin als een rijksgenoot omdat ik elke dag in mijn zwembroek de boel te lijf ging. - 16 -

Ballustrada | 1988 | | pagina 16