JAN BRUENS. KUNSTENAAR/ANARCHIST de weergave van een gesprek Een gesprek met de kunstenaar Jan Bruens over anarchisme gaat niet over Bakoenin, Proudhon, of over Kropotkin, Nestor Machno of Domela Nieuwenhuis. Waar het wel over gaat is de strijd nu, tegen Staat en Kapitaal, over Zuid-Afrika, persoonsnummers enzovoort. Jan Bruens was als beeldend kunstenaar/anarchist in het nieuws met uiteenlopende zaken. Om er enkele te noemen: het Wasknijper- boek, het opsieren met zijn werk van muziekfeesten, benefiet concerten, dichtersavonden etcetera. Dan natuurlijk ook nog het uitgeven van "Gramschap", langspeelplaten en affiches en zijn be trokkenheid bij o.a. de anti-kernenergiebeweging, Onkruit, de krakersbewegingRode Hulp, IRA, het hele scala van anti fascistische akties. Tijdens de zoekactie naar de Rara-leden werd hij veelvuldig las tig gevallen door perslui van divers allooi. Hij vertaalde en passant ook nog een Oostduits boek in het Nederlands over de gruwelen van het concentratiekamp Ravensbruck, zo aangrijpend dat het lezen ervan al een nachtmerrie gel ij kt. Het gesprek vond plaats bij Jan Bruens thuis in Aardenburg: preciezer in de nok van het huis in zijn met affiches, spuitwerk, boeken en tijdschrif- ten volgestouwde werkruimte. OVER RARA EN ZUID AFRIKA "kijk nu naar Rara. Er gebeurt iets dat eigenlijk door niemand belangrijk wordt gevonden. De schade is al lang geregeld, er is niemand aan tekort gekomen, maar het wordt wel uitgebreid ge bruikt tegen Jan en Alleman. Je zult het merken als er straks nieuwe wetten worden gemaakt. Dan worden ze onderdrukkend tegen iedereen. Ik denk even aan iedereen een nummer geven; een per soonsnummer, waar men nu mee bezig is. Dan ga ik even terug naar Zuid Afrika. De zestigduizend zwarte mannen die in de pensions van het vroegere Alexandra, de krottenwijk, gaan door een ijzeren hek naar binnen. Ze komen dan in waanzinnig lange gangen met anti-rel hekken. Er zijn twee-, vier- en zespersoonskamers met getraliede ramen en een politiepost met cellen in hetzelfde pension. En natuurlijk heeft iedereen een nummer, dat ook het nummer van hun bed en hun kast is. Kijk, wij in het Westen verwer pen dat natuurlijk. Maar intussen verkoopt Zuid Afrika wel zijn repressieve methoden en technieken in West Europa. Met het in standhouden van de apartheid, - waar een hoop westerse firma's aan meewerken, vergis je daar niet in - haal je hun methoden hier ook nog in huis. Dat maatregelen die jij gisteren kende, die ver weg genomen werden, nu ook gebruikt worden tegen de katholieke minderheid in Noord Ierland, of tegen de voor autono mie strijdende Basken in Spanje, is ook een uitvloeisel van de instandhouding van apartheid in Zuid Afrika." OVER DE STAAT Wanneer je geen stront in je ogen hebt, dan zie je dat het sys teem hier ook alleen maar democratisch is als het de machtheb bers uitkomt. Het hele apparaat om te onderdrukken, de repres- 28

Ballustrada | 1988 | | pagina 28