LUCHT In zijn letterkundige kroniek (PZC) leidde Hans Warren, onder de kop 'Koos van Zomeren verkoopt lucht', de schrijver op za terdag 8 oktober naar het literaire schavot. Het slachtoffer kwam daar echter nooit aan. Onderweg kreeg Warren de smaak te pakken. Hij sloeg beide ogen van de luchthandelaar dicht, schopte hem in zijn kruis, sneed beide ballen af, doorstak de hartstreek en bestrooide tenslotte alle wonden met ongebluste kalk, in de hoop dat Van Zomeren in het niets zou oplossen. Ik ken Koos van Zomeren nog uit de tijd dat hij voorman was van de Socialistische Part ij in Nijmegen. Op zijn beste ogen blikken kwam hij over als een ouwel ij ke, pedante knaap met het gemoed van een diepvrieskip. Geen wonder, dat ik plezier had in de recensie van Een jaar in scherven, privé-domein nr. 150. In het artikel neemt Warren niet de moeite het boek te analyseren. Nu valt er over de vorm van een dagboek natuurlijk weinig te zeggen. Over de stijl maakt Warren één opmerking: het boek is slecht geschreven. Nadere toelichting ontbreekt. Warrens frontale aanval richt zich op de persoon Van Zome ren. Hij vindt hem een zeur, een intrigant en de meest over schatte schrijver van ons land. Hij vraagt zich af: 'hoe heeft iemand met zo'n schrijnend gebrek aan talent als Van Zomeren in de literatuur ook maar enige naam kunnen maken? De lezer krijgt de vraag vervolgens aldus beantwoord: 'Van Zomeren dankt zijn faam geheel en al aan de handigheid die h ij zelf en zijn uit gever aan de dag leggen bij het bespelen van de publiciteit.' Verder betreurt Warren het dat de enige pikante passage zich afspeelt in de droom van de schrijver. Het laatste bezwaar geldt tenslotte Van Zomeren als natuurbeschouwerOok daarin blijkt hij volgens de criticus een farce. Immers, Van Zomeren laat zich door een loslopende hond begeleiden als hij op ver kenning gaat Van dat argument was ik behoorlijk ondersteboven. Met tegen zin begon ik aan Van Zomerens onboek. Maar, o wonder, ik las het in een dag uit. Nu was het voor mij natuurlijk 'pikant' om oude kennissen ten tonele te zien gevoerd, maar de natuur observaties las ik met minstens zoveel genoegen. En op het stijlvermogen van de auteur viel niets af te dingen. (Was dat nou die etter uit Nijmegen?) Wat heeft Warren tegen Van Zomeren? Het is niet de eerste keer dat hij hem aanpakt. Het Verhaal werd ook afgekraakt. Ove rigens geeft Warren zijn slachtoffer één ding mee: 'Je krijgt Van Zomeren van top tot teen in zijn blootje.'; in de kontekst van de kritiek bedoeld als negatief kompliment. Ook deze opmerking slaat de plank mis. Van Zomeren toont zich niet volledig in zijn dagboek. De schrijver bewoont een aardig huis. Hij vertelt de lezer alles over wat zich afspeelt in de huiskamer, de keuken, de gang. Over de bovenverdieping zwijgt hij, op de studeerkamer en de helft van het echtelijk bed n a Warren gaat in zijn dagboeken anders te werk. Bij hem doet het hele huis mee, maar is dat een vereiste om een interessant dagboek te schrijven? ANDRE VAN DER VEEKE 52

Ballustrada | 1988 | | pagina 52