ANNWFN Wij dus naar Wales. In Camarthen liepen we langs de rivier de Tywi heen en weer. Het grauwe, zoutige water stond laag en geurde en stroomde tussen randen van grijze modder met daar overheen een bruine film. We zagen een paar dikke mannen met groene laarzen aan. Ze stonden te roken en te vissen en ze zeiden zoiets als: 'Oian a parchellan' En wij zeiden: 'Hoi! 'terug. Als ik op dat moment geweten had wat ze zeiden dan hadden we misschien niet zo vriendelijk gegrijnsd. Parchellan moet iets als varkentje betekenen. We zagen dat hun knieen en de mouwen van hun jasjes besmeurd waren met modder uit de rivier en Toke dacht dat ze misschien wel regelmatig van die modder nuttigden. Ze snokten natuur lijk van die vissen uit de modder, vulden ze op met zwarte modder, overgoten ze met handenvol smeuige moddersaus en aten de nog spartelende vissen dan met huid en haar en kop en schubben en modder en vinnen en staart en haakjes en al op. Het waren echter modder-smullers Gelukkig verstonden de mannen niet wat wij zeiden, want ze zagen er niet alleen dik, maar ook potig uit. We liepen vast in modder en rietkragen waarin een oude koel kast lag en een zinken emmer zonder bodem, maar mét hengsel en een paraplu die erg veel geleden had en we gaven toen de moed op We besloten daarop maar wat aan industriële archeologie te doen, bestudeerden de ijzeren spoorbrug, telden de klinknagels die de staalplaten bijeen hielden en controleerden of de kam raderen en de wormwielen nog goed gesmeerd waren. Naar onze mening werkte het waarschijnlijk allemaal nog en de trein uit de richting van Swansea denderde over ons heen en we schrokken ons het leblazarus. We volgden ook nog een oud spoorwegtraject. De rails had men weggehaald maar er lagen nog bielzen en dat vergemakkelijkte het lopen wat, want her en der waren planten tussen het grint opgeschoten: Wilgeroosjes, Sint Jacobskruiskruid en vooral veel braamstruiken. Hier en daar lagen nog voorwerpjes, reminiscenties aan het Grote Treintijdperk 16

Ballustrada | 1989 | | pagina 22