EEN BRIEF VAN ROBY BELLEMANS Geachte Helaas ontbreekt mij de tijd maar vooral de deskundigheid om, in antwoord op uw verzoek, een goed stuk over jeugdliteratuur te schrijven Het schrijven van jeugdliteratuur is al enige tijd een vak apart. Onze kontakten met jeugdboekenschrijvers zijn zeer be perkt, diegenendie wij kennen doen dat in ieder geval niet als hobby. Het zijn evenmin mislukte schrijvers voor volwas senen. Dat is wel een verschil met vroeger. Iemand als Tonke Dragt heeft bijv. een antwoordapparaat om dat er teveel mensen denken dat je iemand die thuis zit te schrijven rustig kunt opbellen en uren aan de praat houden. Jongere schrijvers hebben daar minder last van, vooral als je zoals Rindert Kromhout naar Noorwegen of naar Italië gaat om een boek te schrijven. Het feit dat ook andere mensen het schrijven van jeugdboeken als een vak zien, blijkt vooral uit de arrogantie van sommige jeugdboekenschrijvers. Dat valt vooral op als je gewend bent om, zoals wij, met kinderboekenillustratoren om te gaan. De meeste kinderboekenillustratoren in Nederland hebben wij wel eens ontmoet en in al die jaren zijn wij nog maar een keer een illustrator tegen gekomen die wat chagrijnig was. Bleek nogal moe te zijn. Je kunt dus met een gerust hart stellen dat praktisch alle kinderboekenillustratoren vrese lijk aardige mensen zijn die hun vak met enorm veel plezier en een zeer grote deskundigheid plegen te beoefenen. Vooral dat laatste is opvallend bij de huidige generatie. Er wordt nogal eens neerbuigend gedacht over illustraties voor kinder boeken en zelfs wij krijgen wel eens mensen op bezoek die de "echte" tentoonstelling willen zien en niet die voor kinde ren. Dat soort mensen leg ik dan ook vriendelijk uit hoe ze het best naar de vuilstortplaats te Sluiskil kunnen rijden. Het is bijzonder jammer dat de mensen die verantwoordelijk zijn voor de Nederlandse jeugdtelevisie nooit jeugdboeken lezen. Er is zo ongelooflijk veel talent onder de huidige generatie illustratoren dat het een zware schande is om die computergestuurde rotzooi te durven uitzenden. De jeugdpro gramma's van de VPRO zijn een uitzondering: Burny Bos leest dan ook wel eens een jeugdboek. Wat niet onder de literatuur valt maar wel onder het jeugd boek is de non-fiction en dan met nadruk het voorlichtings- boek. Op dit gebied zeer bekend is Ivan Wolffers, pas een prijs gehad voor zijn "cursus in de liefde" met illustra ties van Georgien Overwater (leerlinge van Friso Henstra - Friso Henstra: misschien wel de belangrijkste Nederlandse illustrator docent). Van deze cursus is een tv-serie gemaakt door Marion Bloem welke wordt uitgezonden door de VPRO op de zondagochtenden van begin maart tot eind mei. In mei hebben wij te Axel in de kindergalerij een tentoon stelling met het werk van Georgien Overwater. Op 11 mei komen (onder voorbehoud) Ivan Wolffers en Marion Bloem onze nieuwe winkel openen en eveneens in mei houden wij in 44

Ballustrada | 1989 | | pagina 50