PROJECT CODE Visuele poezie, definitie; - verwijst naar kunstwerken die bestaan uit een tekst in beeldende vorm. De kunstenaar gebruikt verschillende grafische middelen: geschreven teks ten, gedrukte letters en allerlei typografische vormen. Er zijn ook moge lijkheden om een mededeling over te dragen door bijvoorbeeld het plakken van foto- en kranteknipsels. De vorm is de boodschap, de poezie wordt het beeld. Hier een uiteenzetting brengen over 70 jaar visuele poezie (vanaf DADA tot heden) is niet juist. Daarover is ruim voldoende geschreven in ande re publicaties. Bijvoorbeeld: - Visuele poezie/Zes visies, onder redaktie van E. Willems en G.J. de Rook - Visuele poezie van Erik Slager. Het doorlezen van deze boekjes geeft een helder inzicht en een overzich telijke geschiedschrijving van deze kunstvorm. Toch kunnen bij het zien van de volgende pagina's of tentoonstelling 'CODE' wat kanttekeningen van belang zijn. De visuele poezie is al bijna driekwart eeuw een spel tussen beeld en klank, woord en vorm, waarbij het idee, de vondst, van opvallende essentie is. Mede door het toenemend aantal technische mogelijkheden lijkt hieraan vooralsnog geen einde te komen. Ook het 'kleiner worden' van onze planeet en de verveelvoudiging van de communicatiemiddelen en mogelijkheden heeft ertoe geleid dat visuele poe zie internationaal verstaanbaar is geworden. Visuele poezie stijgt daar mee boven de taal uit; treft sneller, soms dieper In de wereld van de mail-art, die stoelt op veelvuldige internationale contacten en kunstuitwisselingen, is de visuele poezie daarom ook een vaakgebruikte vorm om de kunstzinnige boodschap door te geven. Visuele poezie doorbreekt daarbij barrières die verankerd liggen in de menselijke systemen. Daarin schuilt ook de kracht van de mail-art. Geboren uit de wens om de dikwijls strenge kaders van de kunstwereld te doorbreken, dook in de jaren zestig het fenomeen mail-art op. De nieuwe evolutie der

Ballustrada | 1989 | | pagina 12