BALLUSTRADA Scheldegalm, Scheldesport, Scheldebode, Schelde- oord, Scheldezangers, Schelderust, Schelderock, Scheldeduivels, Scheldevliegers, Scheldejubel Scheldevangst, Scheldelopers, Scheldehuis, Schel- destroom, Scheldezicht, Scheldekoor, Scheldedui- kers, ScheldeschoolScheldeklanken, Scheldenum- mer. Menige bejaardensoos, toneelvereniging of sportclub draagt de naam van de vuilste rivier van Nederland. OPTIMA FORMA Ook vandaag vond ik onder aan de glooiing van de dijk geen fles met boodschap; flessepost is immers niet de meest gebruikelijke vorm van communicatie. Voor de lezers van dit blad die mij willen verras sen: de boodschap mag simpel zijn, als de oerkras- sen en barre tekens maar niet vergeten worden. Wel trof ik op het strandje in mijn achtertuin het onvermijdelijke kinderschoentje aan (Kindje kreeg een zeemansgraf), de Dreftfles (vernieuwd), twee maritieme Golden Delicious', een uitgerekt vreug deloos condoom (waarschijnlijk ook niet merkloos), door het water geslepen houtsculptures (Barbara Hepworth), en het universele, vale poppearmpje (Kindjes hand groeit boven het zeemansgraf). Redt de Schelde, maar de Schelde die gered moet worden is grotendeels de onbekende Schelde van onder de waterspiegel. Bij iedereen die op een mooie dag langs het water wandelt, sijpelt onbe wust de boodschap door: er is niets aan de hand. Pas als de rivier zich gaat gedragen als de hoofd persoon uit een horrorfilm zal de apocalyptische omvang van de ramp tot ons doordringen. Dan is tevens het punt bereikt waarop de gevolgen van de vervuiling onomkeerbaar zijn. In Terneuzen heet het overdekte zwembad al jaren De Honte. Het oude ziekenhuis, inmiddels gesloopt door de Barbaren, ging gebukt onder de naam Juliana. Om nu het nieuwe streekziekenhuis Beatrix te noemen vonden zelfs de verantwoordelijke auto riteiten te voor de hand liggend. Men schreef een prijsvraag uit om tot originele naamgeving te ko men. En ja hoor,...het werd De Honte. Gevolg. Verschillende patiënten zijn al verdronken, omdat ze de verkeerde operatiezaal werden binnengereden. MINOR 4

Ballustrada | 1990 | | pagina 4