X it**-' 'Wie heeft ze daar weggeworpen?' vroeg de muis. 'Niemand,' zei de bakfiets, 'ze zijn in Frankrijk gemaakt. Je kan ze gebruiken. F.n als je ze niet meer nodig hebt kan je ze wegwerpen.' 'En dan?' vroeg de olifant. 'Dan niets,' zei de bakfiets, 'dan komen ze niet meer terug.' 'O,' zei de olifant. 'Ja zeg, kom nou,' zei de muis, 'dan hebben wij thuis wegwerpstoelen. F.n een wegwerpfornuis. En wegwerpboeken.' 'Bestaan er ook niet-wegwerpparaplu's?' vroeg de olifant. 'Ik dacht het wel,' zei de bakfiets, 'dat zijn Australische. Die komen terug als je ze wegwerpt.' 'Hebben ze daar ook niet-wegwerpaanstekers?' vroeg de muis. 'Dat weet ik niet. Ik doe niet in aanstekers,' zei de bakfiets, 'maar ze hebben er wel kangoeroes. Die hebben ze in Frankrijk niet. Willen jullie nou een paraplu of niet?' 'Kom maar op,' zei de muis, 'hij moet groot zijn.' 'En sterk,' zei de olifant. 'En jong,' zei de muis. 'En waterdicht,' zei de olifant. 'En licht,' zei de muis. 'En met leuke kleuren,' zei de olifant. 'En hij mag zeker niets kosten,' zei de bakfiets. 'Precies,' zei de muis. 'Of dat je er een walkman bij kado krijgt,' zei de olifant. 'Ik za eens kijken,' zei de bakfiets. Hij zocht een tijdje tussen de paraplu's. Even later liet hij een grote rood-wit- blauwe zien. 'Kijk eens aan,' zei hij, 'wat dacht je hiervan? In de kleuren van de Franse vlag. En heel sterk. Die zou nog jaren met de Tour de France kunnen meedoen. Bij inlevering van uw oude paraplu kost deze 100 gulden. En je kan hem wegwerpen.' 'Werp hem dan maar weg,' zei de muis, 'honderd gulden voor een paraplu! Dat doet niemand.' 'Hoe weet je dat?' vroeg de bakfiets. 'Dat weet iedereen,' zei de olifant, 'en onze oude paraplu leveren we toch niet in.' 'Nou dan niet,' zei de bakfiets, 'dan ga ik maar verder. En ik hoop dat het heel hard gaat regenen. Heel hard, dat jullie kletsnat worden. 'Voor honderd gulden wil ik best kletsnat worden,' zei de muis. 'Goed, 75 gulden dan,' zei de bakfiets. '25,' zei de olifant. '50,' zei de bakfiets. '25,' zei de olifant. 'Nee, jullie moeten er wat bij doen. Ik doe er ook wat af,' zei de bakfiets. 'Nou, 30 dan,' zei de muis 'maar meer niet.' 16

Ballustrada | 1990 | | pagina 16