Ballustrada Optima Forma Het begint erop te lijken dat het oude Europa uitgevochten is, met uitzondering misschien van de Engelsen, maar dat heeft te maken met een alcoholprobleem. De Amerikanen hebben er iets op gevonden: de beeldoorlog. Zij zien het als een democratisch recht dat iedereen betrokken raakt bij een oorlog, ook het thuisfront, ook de bevriende volkeren die slechts logistieke steun verschaffen. De eerste proeve was meteen raak en wegens het enorme succes van deze show zal er ook onge twijfeld een Golf 11 en III komen. Niet voor niets wordt Syrië op het ogenblik van nieuwe wapensystemen voorzien. Verontrustend in deze ontwikkeling is de ver minderde aandacht voor het boek. Tijdens Golf I heeft iedereen kunnen merken hoe moeilijk het is een boek uit te lezen, als er op het scherm een bommentapijt wordt uitgerold. De kijker, c.q. de mens achter de lezer, begint rotzooi te trappen: hij wil geen letters maar bloed zien. Nu rijst de vraag: hoe kunnen we als lezers de komende jaren ontsnappen aan de beeldver schaffing van de Totalitair-Democratische Alliantie (TDA)? Het antwoord luidt: f) Maak uw tv-toestel tijdig onklaar; 2) verzamel zoveel mogelijk fijne boeken en 3) lees! Verlees iedere minuut van Golf II en III. Een klein risico loopt u natuurlijk wel. Zo is het niet denkbeeldig, dat na afloop van Golf II de wereldregering een boycot uitroept tegen lezers die tijdens nieuwsuitzendingen en briefings doorlazen. Uw boekenkast zal misschien enige tijd in beslag worden genomen, de toegang tot de plaatselijke bibliotheek wordt u ontzegd, maar dat zijn details. Het gaat er ons om het lezen te redden 'En de doden?', vraagt u zich af. 'Welke doden?', is mijn antwoord. In dat opzicht moet ik de Amerika nen gelijk geven. Doden die niet geregistreerd staan hebben nooit een moeder gehad. MINOR 4

Ballustrada | 1991 | | pagina 6