mond in de Delta. De platen en slikken zijn van uitzonderlijk grote betekenis voor de natuur. Dit te meer omdat bij de uitvoering van de deltawerken het areaal aan slikken en schorren is afgenomen van 58.000 tot 18.000 ha. Platen, slikken en schorren zijn wel de belangrijkste fourageergebieden voor steltlopers, voor zowel de broedvogels als tijdens de internationale voor- en najaarstrek. Nederland heeft als kustland een bijzondere internationale verantwoordelijkheid voor het instandhou den van fourageergebieden voor trekvogels. De verstoring door een WOV in de Westerschelde betekent de zoveelste aanslag op het voedsel- areaal van vogels. De natuur in de Westerschelde zal ook in de toekomst nog zware klappen moeten incasseren. Denkt u maar aan het Nauw van Bath, Baalhoekkanaal en berging van baggerspecie en de havenwerken bij Antwerpen. Ook nog een vaste oeververbinding, voor een deel bovengronds, door de Westerschelde zal deze laatste open zeearm van het Delta-gebied nog verder aantasten. Inmiddels wordt door de Raadgevende Interparlementaire Beneluxraad een integraal plan voor de Westerschelde voorbereid. Een plan dat gelijkenis vertoont met de Maasconferentie die in 1990 te Maastricht werd gehouden waarbij afspraken zijn gemaakt, door de aan de Maas gelegen landen, om een betere kwaliteit van de Maas te bewerkstelligen. Voor de Westerschelde wordt voorzien aan deze rivier, die van alle Westeuropese grote rivieren het minst gekanaliseerd is, een zo hoog mogelijk natuurlijk karakter te geven. Aanleg van een WOV gedeeltelijk over ondiepten in de Westerschelde, is strijdig met deze mogelijk toekomstige doelstelling voor de Westerschelde. Politiek is een kwestie van weloverwogen keuzen maken en geen kwestie van drammen. Het Rijksbeleid voorziet niet in een WOV en het Rijksbeleid is er niet voor niets. Het lokaal belang van een WOV is niet aangetoond. Een aantasting van de Zak van Zuid-Beveland is onherstel baar en staat toekomstige ecologische doelstellingen in de weg. 11

Ballustrada | 1991 | | pagina 13