B. Ik kan iets gaan doen. Ik heb bijvoorbeeld een brug gemaakt die onoverbrugbaar is. Hij heeft niets wat hem functioneel maakt, is een kunstwerk zonder titel alhoewel iedereen denkt te weten wat het voorstelt, maar pas op! 'Ceci n'est pas une pipe'. 'Kunst is - namaak, niet echt (Piet Blaauw). 'Al wat kunst kan doen is momenten van beleving scheppen - in de stilte van het voorbijgaan (Michel van Overbeeke). Of dat lukt is mede afhankelijk van de verbeeldingskracht en ontvanke lijkheid der voorbijgangers. C. Misschien zijn het oog en de geest wel toereikend om dag en nacht de rivier te kunnen oversteken. Zei Lao Tse niet: 'Mijn huis niet uitkomend, ken ik de wereld'. Of misschien willen we helemaal die tunnel niet in met zijn engten en zijn licht aan het eind. Hoewel, een Golden-Gatebridge in het rosse licht van de ondergaande zon, de Willemsbrug als symbool van de wederopstanding, dat bruggetje over de waterleiding met zijn geklompte vissertje aan de leuning. Of staan we liever aan de ene oever te dromen van gene zijde? Totdat een bulldozer door dam en struweel komt struinen om, met attente achterlating van pijier en tunnelwand, onze droom opzij te schuiven. Och ja, de nachten zullen bereikbaar zijn. Daar kunst een soort van overbruggen is, is eigenlijk elke uiting, in KM'91 getoond, per definitie in verband te brengen met 'de brug' en zolang we niet de vergissing maken 'une pipe' voor een pijp aan te zien, is deze manifestatie niet bij voorbaat een mislukking. Architect ben ik dus niet geworden en geconcludeerd mag worden dat dit schrijven ook niet het, voor dit blad gebruikelijke, literaire niveau heeft, maar het zij me vergeven; mij was slechts gevraagd mezelf en mijn werk nader te verklaren, hetgeen ik bij deze dus niet gedaan heb. - Peter Clijsen, beeldend kunstenaar te Terneuzen - René Magritte, surrealist te België - Piet Blaauw, gewezen Terneuzense Artikoffiehuisbaas, thans woonachtig te Middelburg - Michel van Overbeke, schilder/graficus te Haarlem - Lao Tse, mysticus te China 14

Ballustrada | 1991 | | pagina 16