Wij mogen het niet weten GEORGE SPONSELEE Zeggen dat we fietsers zijn, is overdreven. Te vaak, veel te vaak zelfs, weten we onze omgeving en onszelf ervan te overtuigen dat we met de auto moéten, dat het deze keer echt niet met de fiets kan, want... Het aantal uitvluchten blijkt legio te zijn. Altijd is er wel iets dat te zwaar, te ver, te kwetsbaar of te onhandig is om met de fiets te gaan. Maar... we kunnen fietsen en wat nog belangrijker is: we hebben er een! Als we willen, kunnen we ditzelfde moment onze regenjas tot een langwerpig pakketje opvouwen, het onder onze snelbinders doen en op pad gaan. We kunnen alle kanten op, heel Europa zit vast aan onze streek, maar stel dat we in noordelijke richting gaan of westelijke. In het ene geval vroeger, in het andere wat later komen we bij een pontveer waarmee we de Westerschelde over kunnen. Tot laat in de avond lukt dat. Zelfs op zomerse dagen is de nacht dan allang gevallen en slapen al veel Zeeuwen, als de laatste pont van die dag bij Perkpolder oversteekt om in de haven van Kruiningen te overnachten. Beide ponten brengen de nacht door in de haven van Kruiningen, zoals beide ponten van de verbinding Breskens-Vlissingen in Vlissingen de morgen afwachten. Dat is vreemd ja, inderdaad dat is vreemd, leder logisch denkend mens zou redeneren: twee veerhavens op elk traject, twee ponten ook, dus de ene pont in... en de andere dan in... Niet de PSD, de Provinciale Stoombootdiensten in Zeeland. Het noemen van de PSD is voor ons als het aanhoren van een echt goede grap, maar dan direct na een ingrijpende operatie ondergaan te hebben: je moet erom lachen, je voelt dat na de narcose het leven weer in je terugstroomt, maar ondertussen doet het wel verdomd veel zeer. Op alles wat met de veerdiensten te maken heeft, staat het, nagenoeg altijd voluit: Provin ciale Stoombootdiensten in Zeeland. Waar geen ruimte genoeg is, volstaat men met PSD zoals op de schrikjassen van de veerplein- beambten, vaak met de letter P iets naar achteren, zodat je alleen SD op je af ziet komen, wat dan toch ergens onbehaaglijk aandoet. Waarom zit dat PSD ons zo hoog? Omdat het niet juist is namelijk! Al in geen jaren meer vaart men op stoom; het zijn motorschepen met dieselolie of zoiets als brandstof. Wat maakt dat nu uit, zult u zeggen, als die dingen maar op tijd en veilig- of liever veilig en op tijd? - de overkant weten te bereiken. Zo simpel ligt het evenwel niet. Als de vertrouwde Zeeuwse leeuw zonodig ontdaan moet worden van alles wat hem Zeeuws maakt, als hij er uit moet zien als een te lang geworstelde en niet meer ontzwommen poedel, waarom is dan al jaren terug de naam van de PSD, gelijk met de brandstof, niet gewijzigd? Gewijzigd te lezen in die zin dat het geen 29

Ballustrada | 1991 | | pagina 31