adequate informatie. Want dat is ook zoiets: je moet eens proberen een boek dat buiten het normale circuit verschijnt, te pakken te krijgen. Iets van het Zeeuws Kunstenaarscentrum bijvoorbeeld. Eerder heb je een boek uit Moskou in huis dan een uit Middelburg. En dat alleen nog als je een boekhandelaar hebt die er geld op toe wil leggen. Het is net of niemand mag weten waar het te krijgen is. De titel wordt terloops weieens genoemd, verder zoek je het dan maar uit. Zoals een kind dat kan doen: ik weet lekker dat er een nieuw boekje is verschenen, maar ik zeg toch niet waar! Waar komt mijn klacht op neer? Het is duidelijk denken we. Er zijn met ons vele tientallen Zeeuwen, niet-Zeeuwen en Zeeuwen-buiten-Zeeland die weten willen wat er over hun provincie verschijnt, kitsch zowel als kunst. Zij willen weten wat en waar, want waarlijk, door de onvolledige informatie mis je wel eens iets. Waarom staat Zeeuwse Oogst. Diverse teksten van 61 auteurs, volgens 'Zeeuwse Romans en Verhalen' van het Zeeuws Documentatiecentrum verschenen in 1981, niet op onze plank? Omdat we het niet geweten hebben. Aangezien het ook een uitgave van het Zeeuws Kunstenaarscen trum is, op zich misschien niet verwonderlijk, want daar lijkt uitgeven het hoofddoel te zijn, distributie komt er verder niet meer op aan. Waarom lukt het ons niet A. Lawmans Vesting in de Duinen, uit 1981, te pakken te krijgen? Waren we tien jaar terug nog niet geïnteresseerd? Volop, niet minder dan nu, maar het is gepasseerd. Hoe kom je aan de bundels/bundeltjes van Ton Huygen en Margot van de Vecht? Waar is Geur van de Herfst van K. Pronk, verschenen in 1986 volgens voorgaande bron van het Documentatiecentrum, ooit genoemd? Ge noemd, besproken hoeft dan nog niet eens. Natuurlijk heeft het een tijd lang boven op de kast bij het Zeeuws Documentatiecentrum gestaan, vrijelijk voor iedereen ter inzage. Een goede gewoonte, daar niet van, maar wat heb je daar als Zeeuws-Vlaming aan? Ja, als je regelmatig eens... en een bezoek aan de eigen provincie hoofdstad misstaat natuurlijk niemand werpt men wellicht op, ja dan, maar... Kortom, wie komt die sentimentele, eigengeheimde, maniakale Zeeu wen tegemoet? Wie verschaft er maandelijks, tweemaandelijks een overzicht van wat er verschenen is? Want Nehalennia, de Nieuwsbrief van de Commissie Regionale Geschiedbeoefening, Ballustrada en De Spuye laten zich stuk voor stuk niet onbetuigd, er is veel in te vinden, maar alles, nee, niet alles en dat is eigenlijk wat we willen. 19

Ballustrada | 1991 | | pagina 21