Ballustrada Optima Forma Boeken op rommelmarkten hebben iets triests, omdat ze er niet thuis horen. Natuurlijk alle potten, vazen, transistors, borden en jurken zijn ooit Vertrouwde Voorwerpen geweest en hebben hun eigen tragiek, maar een boek is meer dan een ding. Een boek is bijna een persoon en bijna een persoon leg je niet tussen de rommel te kijk. Het doet er niet eens toe of het om literatuur of lectuur gaat, dat zijn in deze kwestie te verwaarlozen categorieën. Als ik op rommelmarkten rondsnuffel, wil ik alle verwaarloosde boe ken graag helpen door ze bijvoorbeeld voor een prikje op te kopen, maar ik mis de kastruimte om ze te bergen. Zo nu en dan pik ik een exemplaar eruit; vaak staat er dan op het schutblad een met de hand geschreven opdracht: 'Voor Vaderdag, van Irene.' Of enkel een naam en een datum: 'Loes Schouten, 5 december 1923, Leiden.' (En het boek heet dan ook nog Sigrid, geschreven door Felicie Jehu. Een genrestukje, een meis jesboek met zinnen als: 'Als Sigrid op school, of waar dan ook, aan haar vader dacht, leek het wel, of plotseling de zon was gaan schijnen, dan straalden haar donkerblauwe oogen en werd haar geheele ge zichtje verhelderd'. Voor de duidelijkheid: Sigrid is een halfwees; haar moeder is gestorven.) Om mezelf niet helemaal het martelaarschap aan te praten laat ik natuurlijk Eline Vere in een gebonden uitgave niet liggen of een exemplaar van De beklimming van de Mount Everest door John Hunt, laat staan een boekje als Johan Justus Jacob van Simon Car- miggelt uit 1947 met o.a. het opmerkelijke verhaal 'Nietzsche laat een huisknecht schrikken'. Ik ben van plan een vereniging op te richten met als doel het redden van zwerfboeken. De opvang zou moeten plaatsvinden in een boe- kenasiel, waar ieder exemplaar een plaatsje kan krijgen, ongeacht kleur van de omslag of sexuele geaardheid. Belangstellende lezers kunnen meedoen en een schrijven richten aan mijn persoon. Bij voldoende belangstelling zal een oprichtingsverga dering volgen. Ik stel mezelf beschikbaar als voorzitter en erelid van de vereniging Eerbiedig Het Kansarme Boek (EHKB). MINOR 4

Ballustrada | 1993 | | pagina 4