eigen stand-in. Napoleon als heraut van de ultieme charade: een waardige prelude op het operette-koningschap van Elba. Een deel van de boeken kwam nog van Fontainebleau, sommige waren besteld in Frankrijk, in Florence, Rome en andere Italiaanse steden. Onder deze boeken, zo lees ik later bij Norman Mackenzie (The Escape from Elba, 1982), bevinden zich werken die in de ban waren gedaan door Napoleons eigen imperiale censuur. Dit is toch een prachtig historisch vignet: de keizer zonder imperium grasduint in zijn Elbaanse bibliotheekje in de verboden boeken en concludeert dat ze in 't algemeen verrassend onschadelijk zijn. Het verbod op deze boeken heeft ze eigenlijk boven zichzelf uitgetild, doordat ze hun subversief belang ontleenden juist en alleen aan de imperiale ban. Eenzelfde twijfelachtige verheffing onderging de literaire society-diva Madame De Staël door de hand van Napoleon. Mooi, dominant, al tijd aan het woord. Kwaliteiten die de Corsicaanse macho voerden tot het oordeel 'manwijf'; de wederzijdse aversie culmineerde met De Staëls verbanning in 1803. Tot de laatste dagen van Sint-Helena moet Bonaparte met genoegen op dit wapenfeit hebben teruggezien. 3 Een bezoeker van Mulini, vroeg in 1815, noteerde: Tk herinnerde me de luxe van de keizerlijke paleizen, en de vergelijking ontlokte me een diepe zucht.' Hoe passend en letterlijk over te nemen is deze opmer king ook voor de hedendaagse bezoeker. Vrijwel alles in dit museum doet sjofel, stoffig, verbleekt of verwaarloosd aan. Maar de tuin is indrukwekkend en van schelle mediterrane pracht. Hoog boven de zee een ommuurd lusthof met oleander, yucca, wit schetterend beeld houwwerk (o.a. Minerva en de imperiale adelaar). Een paar treden leiden naar een plateau met enkele stenen bankjes, dat een perfect uitzicht biedt over de Tyrreense zee, een stuk van Elba's noordkust en, ver naar het noorden, de voor Napoleon tantaliserende kust van het continent. Het biglietto d'mgresso voor de villa, het eenheidskaartje dat de Ita liaanse Republiek heeft gedrukt voor haar musea op het gebied van architectuur, archeologie, geschiedenis en kunst, laat een drastische ingreep zien. Ook in dit museum is de oude entreeprijs (3000 lire) middels een eenvoudige stempelslag verdubbeld. Zo wordt vermoe delijk een deel van de fondsen gewonnen om de hele zaak eens flink 9

Ballustrada | 1993 | | pagina 9