plaats, iemand met de vastigheid van een heel havenhoofd, zo iemand die om negen uur van wal steekt, en alleen bij het koffie drinken wel eens naar buiten kijkt, zo maar over haar kopje koffie heen, naar een langsvliegende vogel of een passerend schip. We zitten namelijk aan het water, en dat geeft zo z'n eigen levendigheid aan het bestaan. Een heel andere vrouw die ik gekend heb is Per Expresse, zoals ik haar voor mezelf noem. Ook zij zou een prachtvoorbeeld voor een Vliegende Hollander kunnen zijn. Per Expresse is ook een opge wonden standje. Tenminste op het eerste gezicht. Ze is ook haastig, maar ze neemt van je vraag of probleem uitgebreid notitie als je haar aanspreekt. Ze kijkt haar medemens daarbij aan met veel dramatiek in haar blik. Maar vervolgens moet zij even slikken, en knikt dan als of het geval haar allang bekend is. "Ja, ja!" roept ze dan, en laat zich behendig van haar stoel glijden. Maar dan begint ze grote haast te maken en verdwijnt vlot uit het gezicht. Ik heb eerlijk gezegd nooit echte bevrediging na zo'n onderhoud met haar. Ze deed me vaak denken aan iemand die verjaardagscorrespondentie tot het laatst uit stelde, om dan met een klein gilletje een kaart te adresseren, en die nog nèt voor de buslichting op de post te doen. Onder ons gezegd was zij iemand die in alle havens binnen wilde lopen, maar die nooit verder dan de kustlichten kwam. Het is zeker een wonder dat zij daar bij nooit averij heeft opgelopen. Deze vrouw is ook al lang uit zicht, en waarschijnlijk op weg naar weer andere, en misschien betere bestemmingen. En hopelijk is dit wonderlijke Expresse-stuk toch nog goed bezorgd. Een heel grappig maar tegelijk heel zielig specimen van het menselijk ras was Miss HadIkMaar. Ik heb er door de jaren heen nooit achter kunnen komen wat ze nou verzon, en wat er echt was in haar eeuwige verhalen. Ze gaf zich uit voor iemand anders dan ze was, en ze leefde geloof ik ook voor zichzelf in een soort waan. In gesprekken nam ze altijd de leiding, zodra het gesprek op bepaalde plekken ergens ver in de wereld kwam: Amerika, Indië Ja, Indië, daar had ik in 1939 naar toe gekund met mijn man,Had ik dat maar gedaan, maar toen zag ik tegen de lange zeereis op Amerika: ja mijn man zou in 1945 worden uitgezonden, naar de States, maar toen ging hij ervan door, ha, ha! Had ik maar meteen ja gezegd!" Vervolgens had zij heel gedetailleerde verhalen over de Amerikanen en hun zeden en ge woonten. Zij wist alles te vertellen in zwart/wit of kleur. Zo leek het

Ballustrada | 1993 | | pagina 60