die hij had bezocht; wie daar zijn meesters en leraren waren, en zijn vriendjes. Zijn gegrepen zijn door de Christelijke politiek van die dagen. Zijn overgang, later, naar het Communisme. Daarna naar het Socialisme en tenslotte naar het Nationaal Socialisme Nee! Dat laatste stond er niet in. Maar wel weer dat hij woonde en werkte te V. In een kleine villa aan de rand van dit pittoreske plaatsje; recht tegenover 't Noordje; een oud vestingwater. En zijn huwelijk met een vissersdochter uit dat stadje, van wie gefluisterd werd dat ze een verre nakomelinge was van een onechte dochter van, juistDe Vliegende Hollander! En die ook schreef. Een roman o.a. die "Jaantje" heette en uitgegeven werd waar ook zijn dichtbundels verschenen: volgt een naam van een Christe lijke uitgever, gevestigd in het Oosten van ons land, in een stad die bol staat van zijn kerken en Theologische Hogescholen. Zijn vriendschappen stonden er ook in; o.a. die met Bonne Visser, de Gereformeerde predikant van het nabij gelegen badplaatsje V. Zijn briefwisselingen: voornamelijk met deze zelfde Bonne. Zijn omgang met boerenjongens uit zijn omgeving die ontvankelijk waren voor zijn poëzie; de grote indruk die hij op hen maakte met zijn dichterlijke gedachtengangen die hij overigens zelf lang niet altijd volgen kon; en waar antroposofie, spiritisme en sagen een grote rol in speelden. Maar weer niet vermeld werd dat deze invloed op een gegeven ogen blik fataal gebleken was voor een van zijn pupillen. - Het dode lichaam van de jonge Joost Nortier, die de Provinciale Elektriciteits Fabriek aan de kanaaloever bij de Keersluizen de "Maanlicht Cen trale" placht te noemen, spoelde aan op het strand van V. het dorpje waar Bonne Visser dominee was; tien dagen na de nacht waarin Joost "Het Noordje" had verlaten; in een toestand van algehele verwarring na het bijwonen van een seance. Onder het hoofd "vriendschappen met volwassenen" werd eveneens veel aandacht besteed aan zijn band met een kunstbroeder uit zijn directe omgeving. Een makker die niet zoals hij zelf met de bijl van het woord hakte maar inplaats daarvan met beitel en klophamer wist om te gaan. En in die hoedanigheid zijn bijdrage nog geleverd heeft aan de naoorlogse geschiedenis van M. De eik is uiteindelijk aan ouderdom bezweken; of was het een popu lier? Maar het geritsel van zijn bladeren wordt nog altijd in Zoutland gehoord en daarbij gekoesterd. - Laat Levinus dus maar schuiven. 66

Ballustrada | 1993 | | pagina 66