betoog wel betekenis aan ontlenen. Het ongrijpbare 'dat' van de wereld wordt geordend door de rede, die zelfs de zintuigen afbakent. De rede spreekt niet volgens principes die uit de wereld voortkomen, maar verleent de wereld smaak volgens haar endogene principes. Zij is niet geworteld in eeuwige grond. Aan de wortels van de rede ligt alleen de black box van de rede begraven; die heeft zich uiteindelijk door zijn eigen hiërofanten laten openen, en duisternis is al wat we ontwaarden. 3. Het is de rede die de rede heeft ontsloten, en het woord dat de betekenis van het woord heeft gedevalueerd door zijn eigen hyper trofie. Alles is aan de honger van de 'betekening' ten offer gevallen, zelfs de betekenis zelf. Een belangrijk aspect van het proces van modernisering dat in Europa aan het begin van de Nieuwe Tijd (15de en 16de eeuw) op gang kwam, is de sterke opkomst van rationalisatie en intellectuali- sering ten koste van de betekenis van religie en magie. De moderne samenleving gaf voorts in steeds toenemende mate professionalise ring en generalisering te zien: allerlei sectoren van de maatschappij werden het exclusieve werkterrein van geschoolde en gespecialiseer de professionals; normen en betekenissen raakten tegelijk los van hun institutionele of individuele achtergrond, om op te gaan tot het eeuwige blauw van de abstractie. Het ethos van de stand waartoe men behoorde maakte plaats voor meer algemene normen als arbeids moraal; groepsloyaliteiten verkeerden onder invloed van resp. het christendom en de Verlichting in huldiging van algemeen menselijke waarden, om ten slotte in onze tijd uit te monden in het geloof dat alle levende wezens en zelfs de gehele natuur 'rechten' hebben. Deze generalisering van waarden ging paradoxaal genoeg gelijk op met een toenemende individualisering. De losmaking uit de banden van familie en lokale gemeenschap resulteerde uiteindelijk in het geïso leerde individu, dat buiten zijn zorgvuldig afgeschermde privésfeer onnaspeurbaar oplost in de anonimiteit van de massamens. Gedurende deze gecompliceerde maatschappelijke ontwikkelingen is er een omslag in de waardering van vooruitgang gekomen: waar in de achttiende eeuw nog misprijzend over 'nieuwlichters' werd gesproken, had men het in de negentiende waarderend over 'ver nieuwers'. Onder de vlag van nut en progressie is de wetenschap na 1800 van een terrein dat nog door één - weliswaar geniaal - persoon 10

Ballustrada | 1994 | | pagina 10