Het sacramentele dichterschap Lou Vleugelhof Een poging tot ontraadseling Het Sacrament Voor de katholiek of voor iemand die een 'ouderwetse' katholieke opvoeding heeft genoten, is het woord sacrament een begrip dat hem vanaf zijn vroege jeugd vertrouwd is, De oorsprong en de exacte theologische betekenis van dit abstractum mag hem ontgaan zijn, door het herhaalde en frequente gebruik van deze categorie in de religieuze opvoeding en in de liturgieis hij zo vertrouwd geraakt met het hele betekenisveld van de term dat hij nauwelijks de behoefte voelt aan een nauwkeurige semantische afbakening ervan. Hem is geleerd dat er zeven sacramenten zijn, waarvan het doopsel de spits afbijt en het huwelijk het heilige zevental afsluit. Het belangrijkste, het meest genoemde en in de religieuze praxis het meest voor komende sacrament is ongetwijfeld het derde in de reeks, nl. het Sacrament des Altaars. Dit sacrament dat zijn naam ontleent aan het altaar waar het tijdens de Mis voltrokken wordt, heeft betrekking op de verandering van brood en wijn in het lichaam en bloed van Christus. De term 'Het Sacrament' wordt dan ook exclusief voor behouden aan de geconsacreerde hostie, d.w.z. aan het brood dat door de woorden van de bedienaar van het altaar, de priester, is veranderd in God zelf. Tot zover de katholieke geloofsopvatting. In 1992 verscheen de dichtbundel Het Sacrament van de Sneeuw van André van der Veeke, te Middelburg als nr. 55 van de Slibreeks, Stichting Kunstuitleen, Zeeland. Deze bundel inspireerde de in Zeeland geboren en getogen dichter Lou Vleugelhof tot een essay, dat hij een 'poging tot ontraadseling' noemt. Vleugelhof opent hiermee een serie beschouwingen over dichters die in Zeeland geboren zijn of er wonen of woonden, of er inspiratie opdeden. Dat de serie begint met een bundel van een redacteur van Ballustrada berust op louter toeval. Deze in een aantal opzichteti moeilijk toegankelijke poëzie daagde Vleugelhof uit tot een analytische verheldering van de bundel. Het werd tevens de aanleiding tot het plan een serie over 'Zeeuwse' dichters in Ballustrada te beginnen. Onze tongen verwelkomden het sacrament van de sneeuw. André van der Veeke 15

Ballustrada | 1994 | | pagina 15