De griffier gleed geruisloos van zijn stoel en raapte hem op. "Anders trapt iemand hem misschien in zijn voet," mompelde hij bezorgd. De rechter veerde op. "Ik heb het. Wat denkt de jury er van?" "We hebben hier geen jury edelachtbare," zei de griffier vermoeid. "U zit in de verkeerde serie." "Het wordt me niet gemakkelijk gemaakt Bets, zoals je ziet," zei de rechter verontschuldigend. "Maar houd moed meid. We komen er wel uit. Die rooie rakker van een griffier zit me wel eens meer dwars. Ik verzin wel een andere straf." "Haast je niet hoor," zei Bets toegeeflijk. "Ik heb alle tijd." "Uitstekend," riep de rechter verheugd. "Dan kap ik ermee. Ik ben het zat. De zitting wordt verdaagd naar volgende week of zo. Kan ik ondertussen fijn aan mijn pergola werken. Tropisch hardhout. Weinig onderhoud, omkranst door bruidssluier of passieflora. Ik zie het al voor me. Mijn handen jeuken om te beginnen." "Wat dacht u van een druif, juts," vroeg Bets geïnteresseerd. "Een Frankentaler schijnt het hier goed te doen." "O ja?" De rechter keek haar nieuwsgierig aan. "Wat weet jij van druiven Bets?" "Alles," zei Bets eenvoudig. "Mooi," zei de rechter en stond op. "Kom morgen in de loop van de avond om acht uur eens langs. Misschien kunnen we zaken doen. Dan denk ik ondertussen na over je straf." "Fijn," zei Bets. Van het een kwam het ander. Via de pergola, de druif, een gesprek over pittige koffie, nuttige tips over het schoonhouden van de traploper en de slaapkamerdeur die nodig geschilderd moest worden onderwierpen de alleenstaande rechter en Bets de lakens van het bed aan een grondige inspektie. "Hier valt nog heel wat te doen," hijgde Bets na afloop. "Breek me de bek niet open," zei de rechter tevreden en stak neuriënd een sigaret op. Zijn eerste die dag. Iedere beschaving stelt zijn eigen regels vast. Die regels zijn op veler lei manieren te interpreteren naarmate de beschaving voortschrijdt. De meeste rechters hanteren de regels op een traditionele manier. Wet is wet. Punt uit. Maar sommige rechters zijn linker. Zij zijn progressief. En deze rechter was bepaald geen standaardtype. Hij 23

Ballustrada | 1994 | | pagina 55