Het gelijk van Bets Raats Een golf van opwinding ging door het dorp toen bekend werd dat Bets haar man had vergiftigd. "Ik had het wel verwacht," zei de buurvrouw neutraal. "Vertel eens," geilde de journalist van de Telegraaf. "Ik zeg niets," weerde de buurvrouw haastig af. "Ik ga niet roddelen over mijn buren." Zodoende stond de hele geschiedenis de volgende dag tot in de kleinste details in de grootste ochtendkrant. Over Bets, die heel lang jong was gebleven omdat ze voor haar vader moest zorgen na de dood van haar geliefde moedertje. Over de vele vrijers die ze had afgewezen, voornamelijk zatlappen die in de kroeg weddenschappen op haar afsloten; haar vader die stierf en zij over geleverd aan de barbaren. Over het keuterboerenspulletje dat ze erfde en niet alleen kon runnen, (dat kon ze wel, maar het dorp vond van niet) over de bemiddelende rol van de pastoor bij het zoeken naar een geschikte kandidaat die haar kon bijstaan in lief en leed en hoe Bets tenslotte volslagen sufgeluld toestemde in een huwelijk met een vent die de pastoor had opgeduikeld en wiens ogen te dicht bij elkaar stonden. Een bruut, naar later bleek. Een fielt, een ploert. Eén voorbeeldje van hoe hij wel eens te keer ging. Als hij thuiskwam van het land liep hij zonder wat te zeggen met zijn vieze laarzen het huis in, ging aan de reeds gedekte tafel zitten en bonkte met mes en vork op de tafel op het ritme van "Satisfaction" of "Olé, olé, olé." "E-ten, e-ten," brulde hij dan. Maar het eten was dan meestal nog niet klaar. De aardappelen half gekookt, de soep nog koud en de varkens lapjes rauw. Daar had hij dus niets mee te maken. Als hij thuiskwam moest hij eten. Basta. Zo ging dat maar door. Geen leven dus. De krant had alle begrip voor haar daad en kwam met een feilloze reconstructie van de moord. Wat was er die dag gebeurd? Wat had de altijd zo zachtmoedige, maar door het liederlijke gedrag van dit beest mens tot angstig konijntje verworden Bets tot deze wanhoopsdaad gebracht? In een lyrisch artikel beschreef de krant haast in romanvorm de vreselijke gebeurtenis. "Alsof u er zelfbij bent geweest." Decor: het keuterboerderijtje van Bets. Dan Bets zelf, slovend en beredderend in de keuken. Vervolgens haar man, die zojuist weer met zijn vieze laarzen door het huis was gebaggerd en vanuit de kamer zijn bevelen brulde. Doek op. Akte 1: "Waar blijft mijn thee," bulderde de man. Geschrokken goot Bets het 21

Ballustrada | 1994 | | pagina 53