Enkele maanden later werd hij de trotse pachter van een paar gemeten kerkegrond. De helft was wel braakliggend moerasland. Dat deel heette het Laehe Bus ofwel het lage bos. Dat zou uiteindelijk mijn geboortegrond worden. Het andere deel heette het Oöhe Bus ofwel het hoge bos. Dat deel was vruchtbaar akkerland. Nu had hij werk voor de avonduren en bezigheid voor zijn kinderen. Hoewel zijn maatschappelijk aanzien een klein beetje steeg, werd hij natuurlijk niet aangenomen in de stand van kleine boeren. De bisschop aan wie hij ongetwijfeld geschreven had dat de pastoor hem zou schrappen voor de broodbedeling, had bepaald dat hij ondanks de pacht zijn twee zesponders per week mocht blijven ontvangen. Na een paar jaar echter, toen de gepachte grond een bescheiden winst ging opleveren, bedankte hij zelf voor de brood bedeling. Zijn gevoel van solidariteit met de armen zal een rol hebben gespeeld, maar zijn Zeeuwse trots van eigen baas zijn, en onafhankelijk zijn van anderen, heeft zeker het zwaarst gewogen. 6. 't Laehe Bus De brief van mijn grootvader aan de bisschop heeft uiteindelijk de plek bepaald waar ik geboren ben, namelijk het Laehe Bus. Bus is een oude Zeeuwse vorm voor het algemeen Nederlands 'bos', maar betekent hier een laaggelegen stuk land, dat braak ligt en begroeid is met laag struikgewas, wilg, vlier, meidoornbosjes e.d. Het hoge bus dat uit vruchtbaar bouwland bestond, was dus oorspronkelijk een hooggelegen stuk bos. Het Laehe Bus was drassig en ongeschikt voor landbouw. Het was woeste grond die bij de pachters niet in trek was. Het leverde enkel riet en wilgehout dat niet eens geschikt was om klompen van te maken. Het zat echter vast aan het Oöhe Bus als het misdeelde kind van een niet-identieke tweeling. Mijn grootvader was een dromer, een man met visie die de drassige drek van een stuk moeras al herschapen zag tot een kleine hof van Eden. In de tijd dat hem de pacht gegund was van het hoge bos, gingen een zoon en een dochter van hem trouwen, en hij zag zijn kans schoon. Arm als Job, maar wijs als Salomo bedacht hij een 'bruidsschat' voor zijn dochter en een gift voor zijn zoon. Het lage bos was voor de pacht toch waardeloos, maar als huwelijksgift was het een potentieel aards paradijsje. Hij speelde het klaar dat de Kerk hem de waardeloze grond schonk, en hij schonk deze op zijn beurt aan zijn zoon en 17

Ballustrada | 1994 | | pagina 17