Begin 1659, de exacte datum is niet bekend - ik vond zowel januari als 1 februari vermeld - werd te Middelburg als zoon van Arent Roggeveen en Maria Storm geboren: Jacob Roggeveen. Hij was de jongste van drie kinderen. Zijn vader Arent was te Delfs- haven geboren en vestigde zich omstreeks 1658 in de Zeeuwse hoofdstad. Middelburg stond toen op het toppunt van haar macht. Het was, zoals we ook op gravures uit die tijd lezen, een welvarende, bloeiende handelsstad. Na Amsterdam zelfs de voornaamste handels stad van de Republiek der Verenigde Nederlanden. De Oost- en West-Indische Compagnie waren er gevestigd, evenals particuliere reders, de admiraliteit van Zeeland en verschillende scheepswerven. Ongetwijfeld heeft de jonge Jacob Roggeveen over de bedrijvige Middelburgse kaaien gezworven en daar de uit verre streken terug gekeerde schepen met eigen ogen aanschouwd. Het heeft misschien zijn belangstelling voor reizen en verre landen ver van zijn eigen Zee land aangewakkerd. Die belangstelling kreeg hij ook van thuis mee. Vader Arent Roggeveen was schoolmeester en later landmeter en gouseerder (gaugier) - dat is proever - en roeier (meter van de inhoud van vaten) van wijnen en sterke dranken. Hij had veel belangstelling voor wiskunde en gaf onderwijs in zeevaart- en sterrenkunde. Bij zijn aardrijkskundige studies viel hem de weinige bekendheid op van de Stille Zuidzee, waar het onbekende Zuidland zou liggen. Hij trachtte belangstelling voor een ontdekkingstocht naar die streken te wekken en kreeg in september 1676 van de W.I.C. het daarvoor verlangde octrooi. Vervolgens gaf hij een boek uit, met de lange titel Voorloper op het oc trooi van de H.M. Heeren Staten-Generaal, verleent aan Arent Roggeveen en zijne medestanders over de Australische Zee, ofte beter geseght het onbe kende gedeelte des Werelts, gelegen tusschen den meridiaen der Strate Ma- gellanes Westwaert tot de meridiaen van Nova Guinea zoo Noortwaert als Zuijdtwaert mitsgaders de articuleti, waernaer een yder die eenige sommen geldts inteeckent hem sal hebben te reguleren, beneffens een kaerte van 't selfde District. Beschreven door den voornoemden A. Roggeveen (Middel burg 1676). Ondanks de wijdlopige titel en ondanks het enthousiasme van Rog geveen ging een en ander wegens gebrek aan deelneming niet door. In november 1679 overleed Arent Roggeveen in zijn woning in de Giststraat, de vurig door hem gewenste ontdekkingsreis had niet plaats gevonden... 24

Ballustrada | 1994 | | pagina 24