nagelateti geschriften van P. van Hattem, door mr. Jacob Roggeveen. Deze uitgave was gedrukt voor rekening van Roggeveen. Het boek veroor zaakte zoveel tumult dat de Middelburgse stadsregering besloot het op te halen, waarvoor de kerkeraad in een uitvoerig schrijven dank betuigde. We lezen daarin onder meer dan het gaat om 'opentlijke en schrickelijke godverloocheningh, godslastering en verwoesting van alle waarheyt en deugd', een gruwelboek dat eigenlijk in het open baar zou moeten worden verbrand, uitgegeven door iemand zonder vaste woon- of verblijfplaats, die in 'koffijhuyzen en andere gezel schappen' verkeert en zich niet ontziet zijn vergif, waar en wanneer hij kan, uit te strooien! Door de Middelburgse overheid aldaar het verblijf ontzegd, later ook te Vlissingen en Veere, vestigde Roggeveen zich te Arnemuiden, alwaar hij in 1719 het tweede en derde deel van 's Werelds afgod uitgaf. Vanwege de miskenning en haat die hem ten deel vielen, zal hij vermoedelijk de oude ontdekkingsplannen van zijn vader hebben opgepakt, die tot de hiervoor reeds verhaalde reis van 1721-1722 leidden. Na zijn terugkeer en schadeloosstelling door de V.O.C. vestigde Rog geveen zich als een onafhankelijk en bemiddeld man te Middelburg, waar hij tenslotte in 1727 het vierde en laatste deel van 's Werelds afgod het licht deed zien. Veel werd hem daarbij niet in de weg gelegd, hoewel de orthodoxe predikant Carolus Tuinman het niet kon nalaten om in 1728 te dichten: 'Ontdekker, maar in droom, van 't onbekend gewest, In 't Zuiden, woudt gij daar de Severambes vinden, Gy gingt en kwaamt een nar. Maar erger onderwinden, Is 't snood verspreiden van Van Hattem's zielepest...' Het volgend jaar, op 31 januari 1729, overleed mr. Jacob Roggeveen. Hij werd begraven in de Nieuwe Kerk. Jacob Roggeveen is een zachtzinnig en verdraagzaam mens ge noemd, die worstelde met een soms bekrompen en onverdraagzame tijdgeest. Standvastig en ijverig voor hetgeen hij als waar en goed beschouwde. 'Zachtmoedig militant', gematigd en bedaard. Een groot Middelburger: na een turbulent leven nog op 62-jarige leeftijd ontdekker van het Paaseiland. Maar ook groot in de betekenis van tolerant, principieel, humaan - humanistisch zou je misschien kunnen zeggen. 27

Ballustrada | 1994 | | pagina 27