dichter moet worden ja of nee. En zo ja... wat voor een soort dichter. Ik weet namelijk niet hoe ik nuttig in dit leven zou moeten zijn. Ik zou graag iets willen betekenen. Al was ik maar een gemakkelijk zittend jasje voor een bedelaar. Of het klontje ijs dat smelt in uw... in het glas limonade van een vriendin. Of een stukje worst dat de smaak van de erwtensoep in iemands bord verhoogt. Of een schoon laken voor twee mensen'. Was de tafel gedekt, en God het tafellaken? Vooral als ze er geen weet van hadden, stonden sommige vrouwen machteloos tegenover hun sterke verlangens. Vrouwen konden zelfs verlangens hebben, zonder dat ze dat zelf merkten. Ze dachten dan bijvoorbeeld te worden nagefloten: op grond van hun eigen erotische verlangens. Ze waren dan tegen sex, om er maar over te kunnen praten. 'Ik wil in deze tijden dat het sexuele taboe is doorbroken en God door velen doodverklaard, de mensen helpen wederom te zoeken naar een hogere zin van ons bestaan in deze op drift geraakte samen leving. Daar gingen uw filosofiemiddagen toch over? Ik weet dat een Grootmeester in Mysteries ons hier op een dag geworpen heeft. En dat het enige vaste punt de Rots der Eeuwen is. Namelijk Prins Jezus in de schoot... op de schoot van Jaweh... En wie op Zijn lus... op Zijn kusten is gestrand, is voor geen chaos bang. Maar help mij, Neeltje.' Met Christelijke beeldspraak had hij geen moeite. Op school had hij al kennis moeten nemen van een generatie dichters voor wie hun oude vader vervangen was door de goede God. Die dan ook: zoete tiran vriend verre messias trouwe satraap teerbeminde guerillero grote kuitschieter houvast van mijn bloed etc. genoemd werd, terwijl zich gelijkertijd héél hoog al de Oh's Gij's Heer, Heer's 38

Ballustrada | 1994 | | pagina 38