Jacob Roggeveen: zachtmoedig militant Peter Sijnke Jacob Roggeveen is blijkbaar een tot de verbeelding sprekende figuur. Zelfs 260 jaar na zijn dood weet hij de gemoederen bezig te houden. "We daalden de vliegtuigtrap af en zetten voet op Paaseiland. We drukten elkaar spontaan de hand." Een historisch moment voor vader en zoon Lo en Leo Roggeveen, afstammelingen van Jacob, de ontdekker van het Isla de Pascua. Zijn afstammelingen werden 268 jaar na dato met veel ceremonieel binnengehaald.' Aldus P.V. van Woensel Kooy in een artikeltje op de achterpagina van NRC- Handelsblad (8 juni 1991). Afstammelingen van Jacob, die was toch kinderloos overleden? Ik nam contact op met Lo Roggeveen, die toegaf dat van een directe afstamming geen sprake kon zijn. Zijn voorouders stamden uit Bleiswijk. Dat is inderdaad niet zo ver van Delfshaven waar Jacobs vader vandaan kwam... Niet alleen 'afstammelingen', maar ook literatoren houden zich met Jacob Roggeveen en het door hem ontdekte Paaseiland bezig. 'Eilandoloog' Boudewijn Büch schrijft in zijn boek Eenzaam (1992, het tweede deel uit de Eilanden-reeks) dat het de verveling moet zijn geweest die Roggeveen tot een expeditie dreef. Volgens P.P. Thomése, in zijn verhaal 'Zuidland' uit de gelijknamige met de AKO-literatuurprijs bekroonde bundel (1990), trachtte Roggeveen 'postuum te voldoen aan zijn vaders eisen'. We reizen terug in de tijd. Het is 1 augustus 1721. We bevinden ons op de rede van Texel, alwaar drie schepen met klapperende zeilen gereed liggen om uit te varen. Het zijn de schepen 'De Arend' (met 32 stukken geschut en 111 man aan boord), de 'Thienhoven' (met 24 stukken en 80 man) en een kleiner zeilschip, een zogenaamde hoeker, de 'Africaensche Galey' (met 14 stukken en 33 man). De schepen zijn eigendom van de West-Indische Compagnie (W.I.C.) en uitgerust voor een expeditie van 28 maanden, een expeditie naar het legendarische 'Zuidland'. Bevelhebber is de reeds 62-jarige mr. Jacob Roggeveen. Wie was deze commandant en wat deed deze man op leeftijd, want dat was hij voor die tijd zeker, daar op de rede van Texel meer dan 270 jaar geleden? 23

Ballustrada | 1994 | | pagina 23