overklant zie ik de kogels op de straatstenen ketsen. We gaan toch naar school. Meester Goedendorp draagt op zijn revers een grote oranje strik. Mijn vader en ik helpen blussen, ik met een bijl stoer tussen mijn broekriem. Waarom in godsnaam een bijl? We worden afgelost en men vraagt of we het huisraad willen redden van belendende flats die in brand dreigen te raken. Nu komt de bijl van pas. Ik hak de be drading door van alle hanglampen. De spullen worden uit het raam gemieterd. De flats raken niet in brand. Het lijkt of deurwaarder Dre- verhaven aan het werk is geweest. Ik zie mijn vader voor het eerst huilen. Later lees ik in vele boeken dat een menigte kinderen die dag hun vader voor het eerst ziet huilen. Op de Coolsingel bekijk ik de foto's van de film 'Kouwe drukte' met George Formby in de hoofdrol. Die zal niet meer gedraaid worden: op de voorgevel na is de bioskoop verdwenen. De verkoolde licha men van twee slachtoffers. Aan de niet verbrande schoenen kun je zien dat ze hebben toebehoord aan een man en een vrouw. Een Duitse motorordonnans raakt in gesprek met een Nederlander, die ik hoor zeggen: 'Wir haben es gewusst'. Kweekschool met den Bijbel. Direkteur Brinkman, die loopt als een boer, waarschuwt dat er op dat tijdstip een geweldige nastoot plaats vindt van de contrareformatie, met de inzet van honderdduizenden celibataire religieuzen. In de psychologieles behandelt hij de karakterverdeling van Pro fessor Heymans en karakteriseert zichzelf: 'Vastgewortelde ideeën. Sterk ontwikkelde persoonlijkheid. Heerszuchtig en bazig. Dikwijls bruusk en hard optreden. Flinke menschen. Ze komen er. Voorbeelden: Michel Angelo, Pasteur'. Mij rangschikt hij onder de nerveuzen: 'De menschen, tot dit type be horend, zijn onrustig, beweeglijk, veranderlijk van idee en stemming. Vaak komt bij hen voor wisseling van denkbeelden op politiek en godsdienstig gebied. Ze zijn prikkelbaar en gevoelig, ijdel en besluiteloos. Versnipperde geesten, wien alle Ausdauer ontbreekt. Voorbeelden: Eline Vere, Fritz 20

Ballustrada | 1995 | | pagina 20