'Dat moet je zelf weten/ zei Gerard. 'Als ze hun bek maar houden. Ik heb net een paar goeie afnemers gevonden.' 'Wie?' 'Een paar pensionhouders. Maar dat is mijn afdeling. Wat niet weet wat niet deert.' 'Hoe zit het, jongens? Gaat het vanmiddag nog gebeuren? Zal ik een paar emmertjes klaarzetten?' zei Marius. 'Om in te kotsen zeker!' klonk Harmens oorverdovende stem weer. Hij barstte in lachen uit, waarop zoals zo vaak een pijnlijk gebuchel volgde. Marius keek met extreem opgetrokken wenkbrauwen naar Gerard. 'Het zijn barbaren, Gerard,' deelde hij plechtig mee, 'lasciate mi morire!' Ik werkte mijn vieux naar binnen. 'We gaan eerst iets eten,' zei ik, vermijdend Marius aan te kijken. Even later stonden we buiten. Een van de ramen waarachter Marius zijn etalage had ingericht was een eind opengeschoven. Het steunde op een groot blik frankfurters: een relict van onze vorige kraak. 'Wat zullen we eens gaan doen!' informeerde Harmen retorisch, ter wijl hij zijn oeroude, door velen begeerde spijkerjasje over zijn harige onderarm drapeerde. We brachten de middag door op diverse terrassen. Dat eisten de Vrij heid en de afrekening met alle autoriteit en moraal, zoals gepredikt door de obscure Duitse filosoof met wie ik een flinke eeuw na zijn dood op de Hogere Burger School hevig had opgetrokken. Maar sinds het heden zich had gemanifesteerd, en ik in krappe navolging van Neil Armstrong op de Maan was geland, deden zulke abstracte zaken er niet meer toe. Dit gaf een zekere nauwheid aan het geestelijk leven. Over theorieën en begrippen viel met de lunairen, in de regionen der opperste vrij heid, niet te praten. Harmen bijvoorbeeld, mijn vrijwel dagelijkse metgezel, was bijster ongeleerd, maar buiten schot van alle plicht en gezag. 2. Geroutineerd namen we het trapje naar de uit beton en spaanplaat opgetrokken barruimte van De Buik, een Open Vrijetijds Centrum waar dankzij de tijdgeest en gulle overheidssubsidies werd gerecreëerd naar nieuwe inzichten. Het Aquariustijdperk stond voor de deur, 42

Ballustrada | 1995 | | pagina 42