misschien zelfs de legalisering der soft drugs! Harrnen had nog lang niet willen gaan. Hij had in een hoekje van café Het Zwarte Paard zitten dobbelen met enkele oudere werkman nen uit de buurt waar hij was opgegroeid. Van achter zijn borst wering van gewonnen en geoffreerde, deels genuttigde glazen bier had hij tegen me gezegd: 'We zien ze nog wel, vanavond. Die blijven toch heel de avond in De Buik hangen.' Als om me definitief over de streep te trekken had hij me een paar glazen toegeschoven waaruit nog bijna niet was gedronken. 'De afspraak was acht uur, Harmen. Ik ga er naartoe. Wil je morgen nog meedoen of niet!' Lichtzinnig als altijd had Harmen zijn oude kennissen de rug toege keerd. De weg naar De Buik, hemelsbreed nog geen vijfhonderd meter, was lang en kronkelig. De achttiende-eeuwse herenhuizen aan weers zijden van de route waren op dit uur zeer smal, en bogen zich ver boven onze hoofden op roekeloze wijze naar elkaar over. Een kille zeewind drong door jack en T-shirt. Het deed er niet toe. Vanuit de in schrille kleuren geschilderde hal traden we de bar binnen. Vlak bij de deuropening, op een bankje boven een bruinge- verfde cv-radiator, ontwaarde ik de lethargische gedaanten van Ron en Bertus. Keurig op tijd waren ze. In de massieve coherentie van mijn roes zag ik hun gezichten gelijktijdig naar me toedraaien, dat van Ron met de wijde rode nimbus van getoupeerd kroeshaar, dat van Bertus met de oude-mannetjesachtige, cynische trek en de bril met dikke glazen. Ik merkte dat ze, ervaren als ze waren, onmiddellijk de graad van mijn en Harmens dronkenschap bepaalden, waarna ze een wijze blik wisselden. Kordaat stortte ik me dus naar voren. Met beide handen steunde ik op het bankje en staarde schuin omhoog in Rons terugdeinzende gezicht, "t Gaat door,' bracht ik uit. 'Morgenavond. Twaalf uur ver zamelen. Hier voor De Buik.' Met een ruk kwam ik weer omhoog en ijlde naar het trapje in het centrum van de barruimte, dat naar het in heel de stad beruchte zol dertje leidde. Het zoldertje, dat bij de stichting van De Buik door vooruitziende jeugdwerkers was geprojecteerd als centrum van het Centrum; het Allerheiligste was het geworden, bestemd voor het 43

Ballustrada | 1995 | | pagina 43