anderen waarmee je ook rekening moet houden, omdat je tenslotte in hetzelfde huis woont en dat er - vanzelfsprekend - omstandig heden waren die. Hij keek naar de kat, die zich in het poederachtige zonlicht bij de deuren zat te wassen. Pootje over het oor: bezoek. 'Je gedraagt je of je hier op bezoek bent,' zei hij zwakjes. Er dook weer eens een citaat op, zoals zo vaak tijdens deze gerituali seerde gesprekken. Zwevend als zeepsopbellen tegen het bovenlicht: wil mij in dit gedicht liever niet meer zo kwellen, meisjes van toen. Bezoek heette dat gedicht, en het stond in het enige bundeltje dat van hem was uitgegeven. Want Veldstra was dichter geweest en wat hij aan die periode van ongemotiveerde opwinding had over gehouden was een hang naar citeren. Vroeger hardop, de laatste jaren vooral in stilte, sinds de irritatie bij anderen manifester werd. Toch geen slecht gedicht, Bezoek. 'Zo voel ik me ook,' zei Christina. 'Of ik op bezoek ben.' Veldstra deed of hij haar geschrokken aankeek. Dat meende ze natuurlijk niet. Ook dramatische uitspraken vonden hun plekje binnen dit ritueel. Iris kauwde rukkerig op haar boterham. 'Toe nou,' zei Veldstra. 'Als het aan jou ligt, blijft alles zoals het is,' snerpte Iris. Ze bedoelde hem, niet Christina. 'Wat zou er volgens jou moeten veranderen?' vroeg hij. Toen trof hem een blik zo vol hoon en afkeer dat hij zich verslikte. Toch keek Iris wel eens vaker zo, besefte hij. Hij kende die lach wel, dat kille vuur in haar nog altijd mooie ogen, en ook die houding, met die verkrampte schoudertjes, kwam hem bekend voor. Dat zou hij wel veranderd willen zien. 'Altijd dat gehakketak,' prevelde hij. 'Shit,' zei Christina. 'Zeg, toe nou,' zei Veldstra. 'Fuck.' 'Christina, moet dat nou?' 'Kut.' 'Zo is het wel genoeg.' Veldstra zette zijn ogen aan tot fonkelen. 'Ik ben weg,' zei Christina, en schoof haar stoel met een klap tegen 50

Ballustrada | 1995 | | pagina 50