Het geritsel van Van der Decken Jan J.B. Kuipers Terug? - neen! voorwaarts ga de togt, Der stortzee en den storm ten spijt Römer 1. 'En die lui van dat blaadje liegen dat ze barsten. Ze liegen gewoon, ze liegen!' Aldus - volgens mijn zegsman - een gesprek tussen liefhebbers der streekhistorie op de Markt te Terneuzen. Wanneer? Bij de Ter- neuzense première, dit voorjaar, van Jos Stellings na acht jaar zwoegen voltooide film De Vliegende Hollander. Welk blaadje? Ballustrada, en wel het themanummer De Vliegende Hollander (1993 nr. 3/4). Welke leugenaars? Paul de Schipper en Jan Kuipers. De veronderstelde leugens betroffen de band, of liever de frictie tussen het vermaarde spookschip en de culturele spookstad, zoals André van der Veeke Terneuzen eens noemde. - Maar wat viel er te liegen? In het themanummer was er in de bijdragen van Paul de Schipper en mijzelf op gewezen dat de band van het legendarische spookschip van kapitein Van der Decken met Terneuzen uit de weelderige duim kwam van de Engelse auteur Frederick Marryat (1792-1848). Dat hadden Schipper en ik - Ze liegen! Ze liegen! - niet zelf verzonnen; we maakten melding van een uitgekauwd historisch feit, geboekstaafd door vrij deskundige auteurs als G. Kalff Jr., P.J. Meertens etc. Aan het begin van de negentiende eeuw wordt in aantekeningen bij gedichten van Thomas Moore (On passing Deadmati's Isle, 1804) en Walter Scott Rokeby1812) gewag gemaakt van een zeer bekend maritiem bijgeloof over 'the Flying Dutchman', waardoor beide werken zijn geïnspireerd. In 1821 verschijnt een verhaal over deze Vliegende Hollander in Blackwood's Edinburgh Magazine. Hierin wordt al wèl de naam van de kapitein van het spookschip, Van der Decken, genoemd, maar is er nog geen sprake van Terneuzen; die plaats wordt pas expliciet als thuishaven van De Vliegende Hollander genoemd in de roman The Phantom Ship van Frederick Marryat uit 1837. Marryat had Zeeuwse herinneringen, o.a. dankzij zijn deelname aan de Engelse invasie in 1809. Voor verdere gegevens verwijs ik graag naar het themanummer 41

Ballustrada | 1995 | | pagina 41