Brief 3 in de streek al snel een heks. Als de Dood, zoals U stelt, bij mensen in angst van binnenuit beklijft - vergeef mij onze kanttekening - waarom manifesteert Hij zich dan in de kleine extremiteiten? Uw therapie geeft blijk van doortastendheid en draagt de oplossing van de schijnbare tegenstelling al in zich, begrijpt U mij goed, maar wij - eerlijk gezegd Zus - zouden graag iets meer te weten komen van uw zienswijze die resulteert in deze opmerkelijke voorkeur van behande ling. Wellicht ten overvloede verzeker ik U uw therapie met uiterste inzet te zullen ondergaan, met strikte opvolging van uw adviezen. Laat ons eerlijk zijn: Nil Volentibus Arduum. Met uw welnemen laat ik U over enkele maanden weten welke vorderingen ik maak na mij uw therapie in praktische zin eigen gemaakt te hebben. Dokter Dreifüss, Vergiffenis vragen is een aangeschoten hert overtuigen van uw niet te stillen honger. Nu ik echter U op afstand heb betast, mijn doods- reuk via briefpapier en duif overbreng, uw smeulend onheil aan wakker... nu kan ik U slechts mijn droefheid betuigen. Zus en ik begrijpen uw ontsteltenis. Zus heeft mij alles verteld. Maar ik ben niet uw broer, geloof mij. Zus en ik leven in concubinaat. Uit nood geboren noem ik haar Zus... Na uw brief gelezen te hebben, heb ik deze in opperste verwarring met haar doorgesproken. Zus wist niet dat U... dat U het kind bent dat nooit in spiegels durft te kijken. Het zal geen genoegdoening voor U zijn, dat kan niemand van U verlangen, maar ik durf U te verzekeren dat Zus' vader geleden heeft onder zijn daad. Hij heeft na de experimenten met uw gelaat nooit meer gepraktizeerd. Nog meer moet ik uw goedheid prijzen. Dat juist U, als slachtoffer van de wetenschap, de mens in nood bijstaat zijn kwalen te bestrijden. In alle nederigheid dank ik U voor de toe lichting op mijn vraag. De Dood, zo stelt U, zou kreten slaken als de vlammen in het Inferno. Het hart brandt, maar zijn tongen likken aan de punten van de staak. En daarom, daarom sluit U de cirkel. Keer ik in mijn lichaam terug. Dat juist de anus, in bijzonder het sig moid, zo'n bloedrijk orgaan is! Zo toegankelijk als de mond, maar kordater in afsluiting. Dokter Dreifüss, ik kan mij niet beperken tot woorden. Ik bedoel, nu wij weten wie U bent, wat U doorstaat... zijn 9

Ballustrada | 1995 | | pagina 9