toch vandaan en waarheen gingen ze? kortom: de stad maakte me soms immens chaotisch en gek, maar... ik genoot. Schokkend was het gedrag van Zack tegenover een viertal slumbrats. Op een dag toen Phyllis er niet was, hurkte een jongen naast me neer, en vroeg of hij een tenpence uit de cirkel mocht hebben. Ik, tevreden met mijn stoeptegelinkomen, stemde toe, maar mijn toestemming bleek het sein voor vier opgeschoten schoffies om razendsnel alle muntstukken uit de cirkel te graaien en 'm te smeren. Ik riep, dat dit geen stijl was! Ze hadden er geen oor voor, enkel oog voor het graaien naar het ronde zilver: het koper raakten ze niet eens aan. Zack, die op dat moment doelloos achter mij rondhing, zag wat me overkwam. Pijlsnel schoot hij naar voren en trapte hard op de schurken in. Ik schrok hevig, protesteerde tegen de genadeloze manier van afstraffen, maar Zack was niet te weer houden. Enkele jongens konden uit de furieuze worsteling met Zack ontkomen. Het bleek dat de jongens op voorhand ergens ook een aantal lege flessen hadden neergezet, voor het geval het uit de hand zou lopen. Daar begon het op te lijken. Ze gooiden enkele lege flessen in het rond. Het veroorzaakte enige paniek, maar niemand raakte gewond. Vervolgens renden ze als reeën met de zilverbuit tussen het rijdende verkeer weg. Zack, zijn gezicht as- grauwer dan gewoonlijk, ging hen achterna. Ik bleef bij mijn tekenwerk en begreep dat er die dag meer dan vier ponden minder zouden zijn. Al had ik het geld hard nodig, Zack's vergelding kon ik niet rechtvaardigen. Kort daarop herkende ik één van de jonge dieven, maar ik hield me rustig. Het joch droeg één arm in gipsverband. Dublin is een crazy city, en wie haar van de jaren zeventig kent, zal het beamen. De stad telde zomers ongeveer 30.000 daklozen op een totale populatie van 800.000 mensen. De stad was een belangrijk aanlooppunt voor de Ierse nomade, de armlastige en hevig gedis crimineerde tinker. Sommige tinker-families lieten 's zomers hun kinderen in de stad achter, die dan op eigen kracht hun eten moes ten vinden, wat menig diefstalletje in de hand heeft gewerkt. De tinkers trokken weg uit de stad, gevolg gevend aan de circulatie van het traditionele zwerversbloed van eeuwen. Dublin stond na Napels te boek als de armste stad van Europa (een vergelijking met steden in Oost-Europa was toen niet mogelijk). De stad was aanmerkelijk armer dan Cork, Limerick of het hypernerveuze Belfast. Op Londen 24

Ballustrada | 1995 | | pagina 24