Wim Hessels en het Calvinisme In zijn korte leven heeft Hessels ondanks zijn zwakke gezondheid literair veel gepresteerd. Hij publiceerde een vijftal dichtbundels. Tussen 1929 en 1949 schreef hij een groot aantal opstellen over poëzie en proza voor de Nederlandse en Zuid-Afrikaanse pers. Hij nam actief deel aan het literaire leven in Zuid-Afrika, was een van de oprichters en redacteuren, o.a. met de in Nederland wonende dichteres Elisabeth Eybers, van het tijdschrift Standpunte. Ook Hessels vrouw, Roelien Stagger, werkte aan dit tijdschrift mee, dat een vernieuwende invloed had op de Zuid-Afrikaanse letteren van die jaren. De gebroeders Van Wijk Louw, Dirk Opperman, Uys Krige hebben aan dit tijdschrift meegewerkt en het tot bloei gebracht. Ook de in Zuid-Afrika wonende dichter Jan Greshoff was erbij betrokken. Het gedicht 'Calvinisme', waar ik de eerste regels van heb geciteerd aan het begin van mijn essay, geeft aanleiding om te denken dat Hessels een rechtzinnige calvinist is gebleven. In enkele bespre kingen van zijn werk wordt hij dan ook een orthodox calvinist genoemd. Op grond van zijn hele oeuvre zal ik vaststellen dat hij zeker niet tot de orthodoxie heeft behoord, integendeel dat hij een tolerant en liberaal protestant is geweest en dat hij veeleer een homo religiosus was die toevallig ook protestant was. Het gedicht 'Calvinisme' is opgenomen in zijn laatste bundel Rekenschap, die in 1944 in Zuid-Afrika verscheen. Het wekt de schijn dat het calvi nisme zijn leven beheerst heeft, maar ik heb goede gronden om aan te nemen dat dit niet zo is. Calvinisme Gij waart,o Huis, een blok van angst, doorruist van orgelklank; het licht dat u doorscheen was hemelblank maar in uw hoeken hurkte steeds de vrees. Gij waart gelegen in een droomstil dal tussen de hoge bergen van Gods Toorn; uw muren grensden aan des hemels koren en aan de hel. 9

Ballustrada | 1996 | | pagina 11