Verlangen dat het zo pijn van binnen doet U ied'ren dag te moeten missen; In de jaren dat hij in het sanatorium lag, heeft Hessels de stilte en het alleen zijn leren kennen als de diepste bron van zijn dichter schap. Zijn gedichten ontstaan uit het besef dat de kern van zijn diepste wezen is gelegen in de stilte. Stil geworden wordt de mens ontvankelijk voor de transcendente werkelijkheid; het verlangen naar stilte wordt soms ondraaglijk, want het is vervuld van Gods aanwezigheid, zoals hij zegt in de laatste strofe van het gedicht 'Vergankelijkheid' (p. 43): Maar ondragelijk wordt soms het verlangen naar diepe stilte en meren van rust en om voorgoed in Gods zuivere lucht gestadig als een kleine vlam te branden. Verlangen is een tweede motief dat mysticus en dichter gemeen hebben. Beiden proberen vorm te geven aan een verlangen, een hunkering naar een ander ervaringsgebied dan dat van de alle daagse werkelijkheid. Voor hen is de wereld niet iets wat alleen maar bruikbaar en nuttig is, iets wat geëxploiteerd kan worden en enkel rationeel wordt benaderd. Zij zien de werkelijkheid als een geheim, een mysterie dat beluisterd kan worden en dat zich ontvouwt en openbaart in de stilte. Dat verlangen is in wezen onvervulbaar. In die onvervulbaarheid ligt juist zijn spankracht. Voor de mysticus is dat evident. De dichter Bloem, bij wie het Verlangen het grondmotief van al zijn werk is, zegt het bijna niet anders. Hij noemt het Verlangen 'de goddelijke onvervuldheid die wel verre van ons leven tot een last te maken, ons juist de anders zo onduldbare last des levens doet dragen niet alleen, maar zelfs boven al beminnen'. Niet alleen de dichter kent dit verlangen, in ieder mens is het aanwezig. Je zou het kunnen noemen het zoeken naar een zinvol totaalverband in het leven. De dichter put uit diezelfde onvervuldheid van de mensenziel. Ook hij probeert voeling te krijgen met de innerlijke kant, het geheim van de werkelijkheid. Het zoeken naar en het gescheiden blijven van 14

Ballustrada | 1996 | | pagina 16