Noten 1. Alle citaten van de dichter Wim Hessels zijn genomen uit zijn verzamelbundel Con Sordino, uitg. Daamen/Stols, 's-Gravenhage 1949. Bij elk citaat is ook de pagina aangegeven, waar het te vinden is. 2. In 1911, een paar jaar na het vertrek van dominee Muller uit Zaamslag, sloot de kerk van de Doleantie, die onder leiding van Abraham Kuyper sinds 1886 binnen de Nederlands Hervormde Kerk een dissidente groep vormde, zich aan bij de Gereformeer de kerk, die zich in 1834 van de Nederlands Hervormde Kerk had afgescheiden. Deze 'fusie' vond in Zaamslag pas in 1911 plaats, maar was overal in het land al sinds 1892 geschied. 3. Het Derde Reveil. Honderd Verzen van Jong-Protestantse Dichters met een Inleiding van K. Heeroma. Uitg. Holland, Amsterdam 1935. 4. Bespreking van de bundel Windstilte van Wim Hessels door Simon Vestdijk. NRC 9.8.1935. 5. Er zijn ooit 43 definities van mystiek gegeven. Een duidelijke en korte definitie is: de ervaring van de eenheid van de ziel met God. (Deze is zeker van toepassing op christelijk theïstische mys tici.) Er is daarnaast een heel bruikbare algemene en veel meer omvattende omschrijving: mystiek is de ervaring van iets wat de mens overstijgt, en wat veel werkelijker is dan al wat men door gaans aanziet voor de werkelijkheid. Beide vormen van mystiek treft men aan in de poëzie van Hessels. 6. De twee geciteerde strofen ontleen ik aan de Mystieke Werken van Johannes van het Kruis, in de vertaling van dr. Jan Peters en J.A. Jacobs, uitg. Carmelitana, Gent 1975. Ik prefereer de daar gegeven vertaling in ritmisch proza, door een moniale van het carmelitessenklooster te Drachten, boven de al te persoonlijke, soms gekunstelde hertalingen van o.a. Van Eyck, B. Verhoeven, Huub Oosterhuis, Peter Verstegen e.a. 7. Martin Heidegger, Gelassenheit, 3e auflage, Pfullingen 1959. 8. O.T., 1 Koningen 19: 12, 13. 9. Mystieke Werken van Johannes van het Kruis, p. 267. 26

Ballustrada | 1996 | | pagina 28