storen. U kunt daar gaan zitten.' We streken neer aan een tafeltje vanwaar we goed In de gaten kon den worden gehouden door de juffrouw en gingen aan het werk. De opbrengst was mager. Een paar brieven van Jan Greshof aan Hessels, een foto van Hessels met Roland Holst en een briefwisse ling tussen een vriend en Hessels. Het bleek dat Hessels om gezond heidsredenen naar Zuid-Afrika was vertrokken. Iets wat wij ons gezien de politieke en maatschappelijke situatie in dat land nauwe lijks konden voorstellen. Verscheidene keren kreeg ik de slappe lach als ik een in het Afrikaans gesteld krantenartikel las. Het duurde niet lang of de juffrouw kwam op kousevoeten naar ons toe met de boodschap dat in een naastgelegen ruimte nog wat informatie op ons te wachten lag. We volgden haar naar een kamer met aan één kant een glazen wand. Aan de andere kant van het glas keken drie strakke gezichten ons broeierig aan. Lusteloos bladerde ik door ver geelde documenten die ze net zo goed niet hadden kunnen be waren. Het maakte de saaie belevingswereld van de dichter er niet avontuurlijker op. Ondertussen zag ik hoe de drie dames vertwijfel de pogingen deden het dossier dat we doorgespit hadden opnieuw te ordenen, want wij hadden alles door elkaar gegooid. Woedend keken ze onze richting uit en overlegden met elkaar. Tot hun afgrijzen zagen ze dat het met het tweede dossier dezelfde kant opging. De juffrouw die mocht zeggen wanneer de anderen konden gaan eten stond op en kwam naar ons toe. 'U mag niet alles door elkaar gooien/ zei ze met trillende stem. 'De volgorde moet ge handhaafd blijven.' Haar neusvleugels waren wit van woede. Ze bezat die kwetsbare beslistheid die de positie van dit soort vrouwen zo sterk maakt, daarbij gesteund door onwrikbare regels. Ik gaf het op. 'Zal ik me toch maar uitkleden?' zei ik tegen A. 'Als apotheose? Eruit gedonderd worden we toch.' A. zuchtte, rukte links en rechts wat knipsels uit het dossier en zei: 'Ik wil hier graag wat kopieën van maken. Waar kan ik dat doen?' Op zoveel domheid had ze niet gerekend. 'Kopieën moeten worden aangevraagd,' zei ze toonloos. 'De kom missie beslist erover of dat is toegestaan en daarna worden ze even tueel aan u toegestuurd. Alle kosten zijn voor uw rekening. Kopieën kosten 12,50 en afdrukken van foto's 50,- exclusief de verzend kosten. Nu heeft u weer alles door elkaar gegooid.' Ze zuchtte diep. A. heeft als dichter en schrijver een gevestigde naam, staat bekend als een aimabel persoon en wist dus ondanks zijn opkomende woe- 33

Ballustrada | 1996 | | pagina 35