is aangewezen en men tracht het zo lang mogelijk vol te houden. Hij hoopte op een stevige Mistral want dat maakte het allemaal nog meer 'vrai'. Ik heb hem nooit teruggezien maar vaak heb ik terug gedacht aan zijn verhalen over wild kamperen. Vele jaren later, na de raz de marée op het strand van Salin de Giraud, besloten de autoriteiten dat wild kamperen op het strand definitief tot het verleden moest behoren. De Mistral werd door velen gevreesd, maar deze keer was een ander fenomeen de oorzaak van het natuurgeweld. In het holst van de nacht had een vloedgolf de kampeerders verrast en de zee rechtstreeks verbonden met de zoutpannen achter de smalle duinreep. Er waren enkele slachtoffers gevallen onder de wildkampeerders. De echte liefhebber van de 'camping sauvage' was toen al verdrongen door de vrijkampeerder met caravan en 4x4 die het geld voor een dure staanplaats aan andere vakantiegenoegens besteedde. Niet alleen in Frankrijk, maar ook in de buitenlandse nieuwsbladen was melding gemaakt van de vloedgolf. Een ware smet op het toeristisch imago van de Camar- gue. Zou het verbod niet zijn ingesteld, dan nog zou het wild kamperen in Les Saintes Maries geen voldoening meer kunnen schenken. Het kampeervoetbalveldje is inmiddels dertig of meer keer zo groot geworden en de monsterachtige camping heeft alle gemakken en voorzieningen die 'men' zich maar kan wensen. De Mistral rammelt er wellicht af en toe aan een paar luiken, maar daar komt een Parij- zenaar op zoek naar romantiek niet meer voor naar de Midi. Die romantiek lijkt voorbij. Ik denk terug aan de zigeunerinnen op het vrijwel onbegaanbare weggetje naar Méjanes. Opwaaiende zomerjurken. Dat was niet ten gevolge van de Mistral en het was ook niet in de zomer. Ik keer regelmatig terug naar mijn geliefde Camargue en verwar de verschillende jaren met elkaar. In het voor jaar van 1977 zal het geweest zijn en ik weet zeker dat niet eens een briesje de oorzaak was. Ze deden het gewoon zelf. Met opzet. Maar zo bedreven dat het niet viel te bewijzen. Voor het Renaultje van de gendarmerie uitlopend lichtten vijf zigeunerinnen hun jurken op. Dat ze daar niets onder droegen bracht de dienaren der wet niet van hun stuk. Streng kijkend dreven ze als het ware de dames op, terug naar het dorp. Een justitieel abrivado. De vergelijking wordt gevoed door het beeld van de stevige achterwerken van de Camar- 38

Ballustrada | 1996 | | pagina 40