Ik bedoel, aan het negeren van uw eerste poëzie. Als ik eerlijk moet zijn, en dat gaat me in november gemakkelijker af dan in andere maanden, dan maakt de retoriek van de eerste gedichten in com binatie met het archaïsche taalgebruik weinig indruk op me. Uw gedichten over het leven overtuigen me niet. Ze zijn voor mij zo goed als dood. Uw gedichten over de dood daarentegen..., u begrijpt al waar ik naar toe wil, zijn springlevend. Kaal en indrukwekkend als platanen in de herfst. 'November' is een van de bekendste gedichten uit de Nederlandse poëzie, maar dat is voor u misschien oud nieuws. De slotregels: 'Altijd november, altijd regen, Altijd dit lege hart, altijd.' staan in ieder geval gegrift in ons collectieve onderbewuste. Of is het andersom: verwoordt het vers wat daar al duizenden jaren vastlag. Het is naar aanleiding van dit gedicht dat ik u schrijf. Ik weet, november (slachtmaand) is geen opgewekte maand zoals mei of augustus. Het feit dat de maand begint met Allerzielen, dag van de doden, berust niet op toeval. Maar mede door uw vers is november treuriger en desolater geworden, in ieder geval voor poëzieliefhebbers. Als ik op het ogenblik naar buiten kijk, dan moet ik constateren dat werkelijkheid en verdichting samenvloeien. De hemel is doeltref fend grauw. Sintels! De wind is gaan liggen. Redding lijkt uitge sloten. En toch kan november ook hartstochtelijk tekeergaan. Wat een geluk als je toevallig met zo'n bevlogen dag te maken krijgt. Hoe weldadig is het niet om een gierende storm op te zoeken en daar een tijd in rond te dolen. Het feest van de afbraak meemaken, uitzicht hebben op de dood, de leegte vieren: een goedkopere en eenvoudiger vorm van religie of therapie bestaat er naar mijn me ning niet. De argeloze wandelaar komt korte tijd in het bezit van een soort alomtegenwoordigheid. (Zo'n trip kan thuis desnoods worden afgerond met behulp van drank en rookwaar.) Heer Bloem, ik verwijt u geen eenzijdigheid en ik pleit zeker niet voor een 'positievere' benadering. Wat ik wilde was met u een wei nig ouwehoeren over november. Uw gedicht November geeft aan alle poëzie of gedachten over die maand de voorzet. Altijd. Daar voor dank ik u. 42

Ballustrada | 1996 | | pagina 44