kleine plattelandsgemeente. De ouderling die me rondleidt heeft er kennelijk moeite mee. Hij is goed op de hoogte van de lokale ver schillen en geschillen. Hij kent de scheuren en scheurtjes in het christendom van vroeger en nu, en ze komen hem futiel en on wezenlijk voor. Het moderne verkeer overstemt buiten alle afzon derlijke geluiden tot een daverend unisono.Wellicht wint de trots van de ouderling op zijn eigen kerk met de stille harmonie van bijna doorzichtige kleuren het van zijn spijt om de menselijke dis harmonie. Nog steeds bezoeken gemiddeld vierhonderd gerefor meerde gemeenteleden op zondag de gewijde ruimte, waarin nog de kansel aanwezig is waar de vader van de dichter de verdraag zaamheid preekte om de fusie van twee protestante richtingen voor te bereiden.2 De zoon van de dominee Mulder die zich als dichter Wim Hessels noemde, zal zich Zeeland alleen uit de verhalen van zijn ouders herinnerd hebben. Wim Hessels een Zeeuws dichter noemen heeft alles met zijn geboorteplaats, niets met met zijn werkplaats en wei nig met zijn werk van doen. In 1906 geboren, stierf hij in 1949, pas drieënveertig jaar oud, in Zuid-Afrika. Tussen Zaamslag en Graham- stad in Zuid-Afrika speelt zich zijn uiterlijk vrij rustig, maar inner lijk veelbewogen leven af. Na een verblijf van vijf jaar in Harder wijk koos zijn vader Amsterdam als standplaats. Dit wordt de stad die de dichter in Zuid-Afrika vervult van heimwee: 'De stad: zij is nog op dit verre uur/ergens gelijk een droom, met donkre grachten.' Hessels studeerde Nederlandse taal en letteren aan de VU tot aan zijn kandidaatsexamen. Toen werd hij getroffen door een hard nekkige longaandoening. Hij zwierf vijf jaar lang van ziekenhuis naar sanatorium, genas, maar moest een gunstig klimaat opzoeken voor zijn wankele gezondheid. In 1934 emigreerde hij naar Zuid- Afrika. Aan de universiteit van Pretoria behaalde hij zijn M.A. (Master of Arts) en werd kort daarna benoemd tot lector in de Nederlandse cultuurgeschiedenis, Nederlands en Afrikaans aan de universiteit van Grahamstad. In het jaar van zijn overlijden ver scheen een uitvoerige selectie uit zijn gedichten onder de titel Con Sordino. Deze bloemlezing had hij nog zelf samengesteld en de drukproeven ervan nagezien. In 1984 verscheen nog een kleine bloemlezing uit zijn werk, Gedichten, een kleine keuze bij de Ravenberg Pers, Oosterbeek, voorzien van een beknopte bio-biblio- grafie door zijn vrouw, Roelien Mulder-Stagger. 8

Ballustrada | 1996 | | pagina 10