Wim Hessels, dichter en mysticus Lou Vleugelhof Van Zaamslag tot Zuid-Afrika 7 "Gij waart, o Huis, een blok van angst, doorruist van orgelklank;'" Dit zijn de beginregels van een gedicht van Wim Hessels, dat de titel 'Calvinisme' draagt. Het 'Huis' daarin refereert heel concreet aan het geboortehuis van de schrijver. Het is de pastorie van de gereformeerde kerk in Zaamslag, Oost Zeeuws-Vlaanderen, waar de dichter in 1906 werd geboren als Hendrik Adriaan Mulder, zoon van dominee Mulder, die van 1904 tot 1908 aldaar een van de zes dominees was die in de kleine landelijke gemeente ieder op eigen wijze het Woord bedienden. Op zoek naar het 'Huis' en de bijho rende kerk in Zaamslag, waar een deskundige en aimabele ouder ling van de Gereformeerde kerk mij rondleidde, bleken zowel huis als kerk de eeuw niet overleefd te hebben. Van de dichter, die er maar twee jaar gewoond had, was uiteraard geen spoor meer te be kennen; geen straatje werd er naar hem genoemd; geen steen met zijn naam vermeldt dat Zaamslag een dichter heeft voortgebracht. Toch zijn er enkele sporen gebleven. De ouderling toonde mij de consistoriekamer van de huidige Gereformeerde kerk. Daarin hangt in de fotoreeks van de dominees die ooit in die kerk beroepen zijn, de foto van de vader van de dichter. De gelijkenis van de vader en de zoon is frappant. Het gezicht van een ernstige, donkere jonge man met ietwat melancholische trekken, zich bewust van zijn hoge roeping in het besef dat het aardse leven zich afspeelt in het 'Huis' dat zich kan voordoen als een blok van angst, maar dat ook van de lichte klanken van het orgel doorruist kan worden. Met het verdwijnen van het huis en tevens het kerkgebouw lijkt ook de angst verdwenen; de protestanten zijn 'samen op weg' naar een nieuwe, humaner vorm van christendom. Toch is de oude ver deeldheid nog duidelijk zichtbaar aanwezig in Zaamslag. De rustie ke dorpsstraat van weleer is een drukke verkeersader vol lawaai ge worden, en nog steeds staan de Gereformeerde en de Nederlands Hervormde Kerk bijna frontaal aan weerszijden. De oversteek van de ene kerk naar de andere is gevaarlijker dan ooit. Het lijkt erop dat het veiliger is om in Zaamslag aan de eigen kant te blijven, want nog steeds resideren er vier dominees in deze

Ballustrada | 1996 | | pagina 9